Zlato (oz) / USD
1 908,83
0,29 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Srbsko chce zvýšit své zásoby zlata na padesát tun. Bude ho díky novému dolu kupovat za lepší cenu

Srbsko plánuje zvýšit své zlaté rezervy ze současných 37 tun, aby se připravilo na problémy, jako je energetická krize, která zmítá Evropou, citovala v pátek agentura Bloomberg srbského prezidenta Aleksandara Vučiće.

Guvernérka centrální banky Jorgovanka Tabakovićová už letos v srpnu uvedla, že zásoby zlata mohou v roce 2022 dosáhnout 50 tun. Ilustrační foto: Shutterstock

Vučić při otevření nového měděného a zlatého dolu Cukaru Peki nadnárodní těžební společnosti společnosti Zijin Mining Group se sídlem v Číně uvedl, že Národní banka Srbska (centrální banka, pozn. red.) od ní bude moci nakupovat zlato za „nejvýhodnější ceny“.

„Musíme pokračovat v nákupu zlata, abychom posílili naše rezervy a mohli lépe čelit rizikům pro naši zemi,“ řekl srbský prezident a dodal: „Kdo by čekal takovou energetickou krizi a všechny problémy v celé Evropě?“ Vučić rovněž řekl, že kvůli obavám z energetické krize v Evropě „nespí“.

Guvernérka centrální banky Jorgovanka Tabakovićová, blízká Vučićova spojenkyně, která se páteční akce rovněž zúčastnila, předtím už letos v srpnu uvedla, že zásoby zlata mohou v roce 2022 dosáhnout 50 tun. „Zlato je dlouhodobě nejvýznamnějším strážcem a garantem ochrany před inflačními a jinými formami finančních rizik,“ uvedla Národní banka Srbska.

Aktuálně srbská centrální banka drží 36,8 tuny zlata, což představuje necelých 12 procent veškerých devizových zásob země. Pokud by množství žlutého kovu vzrostlo na 50 tun, Srbsko by se v žebříčku Světové rady pro zlato posunulo o necelou desítku příček výše a mělo by zlata zhruba stejně jako Bělorusko, Finsko či Kambodža.

PSALI JSME: Zlato pro centrální banky znovu získává lesk

Burzovně obchodovaná společnost Zijin koupila v roce 2018 předního srbského těžaře RTB Bor a zavázala se investovat během šesti let 1,9 miliardy dolarů do komplexu, který zahrnuje povrchové doly, huť a nový podzemní důl. Dosud společnost investovala do založení nového dolu 474 miliony amerických dolarů, včetně nových technologií a vyšších ekologických standardů.

Důl by měl zvýšit podíl Srbska na produkci mědi v Evropě a zároveň splňovat normy EU jako „ekologický důl“, napsala agentura Nová Čína. Podle čínské ambasadorky v Srbsku Čchen Bo díky Zijinu dosáhne celková produkce mědi v Srbsku 18 procent celkové produkce mědi v Evropě. To výrazně urychlí hospodářský rozvoj Srbska a vytvoří nová pracovní místa.

Nově otevřený „zelený důl“ poblíž srbského města Bor bude podle vyjádření společnosti Zijin využívat jedno z nejbohatších nalezišť mědi a zlata na světě, a to za použití vysoce efektivní technologie zpracování nerostných surovin.

Společnost Zijin v roce 2018 zachránila srbský státní těžební podnik RTB Bor před krachem. Následně pak v roce 2019 koupila kanadskou těžební společnost Nevsun za 1 487 milionů amerických dolarů a stala se vlastníkem a provozovatelem dolu Cukaru Peki.

PSALI JSME: I Srbsko nakoupilo do rezerv zlato

(luk)

Další z kategorie Zlato