Zlato (oz) / USD
2 055,35
0,31 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Kuriozní situace: Z Česka do Švýcarska se loni v listopadu více zlata vyvezlo, než dovezlo

Z nejnovějších dat Českého statistického úřadu by se zdálo, že od letních prázdnin, kdy obchody se zlatem na čtyři měsíce uvázly, se Češi k investicím do zlata začínali vracet. Loni v listopadu bylo dovezeno 253 kilogramů zlata, z čehož 95 kilogramů tvořilo zlato investiční ve formě slitků. Bylo to nejvíce od února minulého roku, kdy se ho dovezlo pětinásobně víc.

Z Česka do Švýcarska se loni v listopadu vyvezlo více zlata, než dovezlo. Ilustrační foto: iStock

Únor však z pohledu posledních dvanácti měsíců byl výjimečný a nová listopadová čísla se již přibližují obvyklým dovozům v tomto měsíci. Přesto rozdíl mezi listopadem roku 2022 a listopadem 2023 činí poměrně značných 100 kilogramů zlata. Hodnota dovezeného zlata činila bezmála 300 milionů korun, ale pozor: Za 266 milionů korun se zlato vyvezlo!

Za posledních 12 měsíců se podle dat celní správy do Česka dovezly 4,5 tuny zlata, z toho v to v roce 2023 byly 3,9 tuny. Vývoz zlata za stejné období činil 2,95 tuny, respektive 3,23 tuny. Z těchto dat vyplývá, že z Česka se v oblasti zlata stalo spíše tranzitní než investiční centrum.

PSALI JSME: Dovoz zlata: Nejslabší září za deset let, ale rok 2023 asi nejhorší nebude

Nejlépe to dokládá v minulém týdnu zveřejněná listopadová statistika, která nabízí neuvěřitelně kuriozní data. Dle nich se ze Švýcarska dovezlo jen 58 kilogramů zlata, ale do Švýcarska se za stejné období vyvezlo 253 kilogramů.

Podobná data nabízí i obchod s Německem. Dovoz 12 kilogramů, vývoz 194 kilogramů. Pouze obchod s Rakouskem, odkud přišlo 173 kilogramů zlata a kam putovalo 58 kilogramů zlata, lze považovat za standardní.

PSALI JSME: O prázdninách Češi koupili nejmíň zlata za posledních deset let

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato