Zlato (oz) / USD
1 831,02
0,03 %
Zlato (oz) / CZK
38 581,27
0,08 %
EUR / USD
1,22
0,01 %
USD / CZK
21,07
0,04 %
Zlato
Koronavirus vyvolal zájem o zlato

Čínská města jedenáctimilionový Wu-chan, sedmimilonový Chuang-kang, milionové E-čou a Sian-tchao a dalších devět aglomerací v karanténě kvůli koronaviru vyvolala velkou vlnu averze k riziku, což podpořila přitažlivost bezpečných aktiv

Šíření koronaviru bude v krátkodobém horizontu tlačit na cenu zlata, dlouhodobější technický výhled pro žlutý kov se stále lepší. Foto: iStock

Mezi zajímavými aktivy pro investory jsou americké státní dluhopisy (desetileté s výnosy 1,74 %), japonský jen (nejsilnější hlavní měna) a samozřejmě největší poklad planety – zlato.

„Rychlá expanze a stejně tak rychlá mezinárodní reakce na epidemii v Číně přiměla trhy k opatrnosti. Účastníci trhu se obávají paralely s epidemií SARS z roku 2003, která infikovala přes osm tisíc lidí a zabila každého desátého. Ekonomové odhadují, že SARS nakonec srazila 1-2 % z čínského HDP a 2-3 % z ekonomické činnosti Hongkongu,“ konstatoval web CityIndex.

Zatímco šíření koronaviru bude v krátkodobém horizontu tlačit na cenu zlata, dlouhodobější technický výhled pro žlutý kov se stále lepší. Cena zlata ve dvou týdnech po americko-íránské šarvátce z kraje ledna, konsolidovala kolem 1500 dolarů za unci.

Geopolitická repríza 

Obchodníci po každé krizové situaci nejprve prodávají riziková aktiva a teprve potom si kladou otázky, jak a co dál. Nyní se zdá, že situace se opakuje, protože zlato osciluje kolem 1570 dolarů za unci. 

„Dlouhodobější trend zlata zůstává jasně rostoucí a ceny se mohou v průběhu jednoho dvou týdnů vyvíjet jako trojúhelník s vrcholem kolem 1568 dolarů. Tento vzorec by v souladu se základním vzestupným trendem zlata, mohl připravit půdu k opětovnému otestování sedmiletých maxim blízko 1600 dolarů,“ analyzuje web. 

Na druhou stranu, jakékoli známky toho, že se daří koronavirus zvládnout, by podle CityIndexu mohly sloužit jako krátkodobý protivítr pro zlato, i když střednědobý vzestupný trend zůstane, pokud se žlutý kov udrží nad cenou 1535 dolarů za troyskou unci.

(rek)