Zlato (oz) / USD
1 908,83
0,29 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Konec desetiletí dolaru může prospět zlatu

Od roku 2008 vládl dolar. Jeho dominance vyvrcholila v září 2022, avšak během následujících 156 dnů zaznamenal propad o 11 procent. Zlato reagovalo jako obvykle protikladně a získalo 21 procent.

Zlato minulý týden zakončilo týden na 1 980 dolarech za unci a dosáhlo nového historického maxima za jedno čtvrtletí jak v amerických dolarech, tak v eurech. Ilustrační foto: iStock

Historie by tedy naznačovala, že onen zářijový vrchol dolaru může být počátkem dlouhodobějšího poklesu, což by mohlo podpořit cenu zlata. Tím spíš když v jeho prospěch hrají i další faktory, z nichž hlavní je nízká důvěra v bankovní sektor.

„Po dolarových hodech v minulosti obvykle následovala dlouhá období oslabení dolaru (např. v letech 1985-1995 a 2002-2008),“ uvádí ve svém pravidelném reportu rafinerie vzácných kovů Heraeus.

„Zlato stále funguje jako odbytiště pro investorské obavy v USA. Napětí v globálním bankovním sektoru se za posledních čtrnáct dní sice poněkud uklidnilo, investoři však stále vykazují určitou nervozitu ohledně tohoto sektoru.

PSALI JSME: Zlato se snaží prorazit výše. Jeho cenu teď určují ETF fondy

Příliv investic zlatých fondů, který začal kolapsem Silicon Valley Bank, pokračoval v USA, zatímco v Evropě zpomalil. Celkový čistý příliv v současnosti činí 31,2 tuny zlata v amerických fondech a 14,6 tuny v evropských. Globální držba zlata v burzovních fondech je zhruba 2 900 tun, což je stále výrazně méně než vrchol 3 452 tun v říjnu 2020.

Pokud cena zlata dosáhne nových maxim, očekává se, že přísun zlata do fondů dál poroste. Zlato minulý týden zakončilo týden na 1 980 dolarech za unci a dosáhlo nového historického maxima za jedno čtvrtletí jak v amerických dolarech, tak v eurech.

Cena se nyní konsoliduje v obchodním rozmezí mezi 1 950 a 1 990 dolary a nelze vyloučit pokus o nový rekord,“ uzavírá kapitolu zlata analýzy německé firmy.

PSALI JSME: Forbes: V létě zlato zdraží na 2 300 dolarů za unci

(rek)

Další z kategorie Zlato