
Světovou jedničkou je už dlouhodobě kanadská skupina Barrick Gold s roční těžbou 5,52 milionu uncí. Fakt, že skupina sídlí v Torontu, ovšem neznamená, že zlato těží pouze v Kanadě. Jeden ze svých dolů např. provozuje na ostrově Papua-Nová Guinea.
Kromě množství vytěženého zlata je u zlatokopeckých firem nejvýznamnějším údajem jejich prosperity výše nákladů na vytěžení jedné unce uváděná pod zkratkou AISC (pozn. red. – tzv. all-in sustaining costs). Barrick Gold v tomto směru loni dosáhla významného snížení nákladů z 831 na 730 dolarů na unci (31,3 g).
Na druhém místě světového žebříčku zůstala stejně jako loni americká společnost Newmont Mining. Loni vytěžila 4,9 milionu uncí o 300 tisíc víc než o rok dříve. AISC v Denveru sídlící firmy je ovšem vysoké – 933 dolarů na unci, zatímco v roce 2015 to bylo 912 dolarů. Třetí pozici drží AngloGold Ashanti, jež působí v Jihoafrické republice. Produkce loni poklesla na 3,63 milionu uncí a náklady na těžbu jedné unce meziročně stouply z 910 na 986 dolarů.
Velký propad o 17 procent zaznamenala na čtvrtém místě kanadská Goldcorp. Její produkce činila 2,87 milionu uncí při AISC 856 dolarů. Došlo ke snížení nákladů o bezmála 40 dolarů za unci, ale podle serveru Mining.com jdou tyto úspory na vrub oslabení argentinského a mexického pesa vůči dolaru. Největším dolem ve Vancouveru sídlící firmy je argentinský Cerro Negro, další Goldcorp provozuje v mexickém Penasquitu.
Zřejmě nejvyšší náklady AISC bude letos mít pátá Kinross. Kanadská firma loni silně fúzovala, a tak pro letošní rok očekává, že při započtení nákladů za nákup dvou těžišť bude se AISC pohybovat mezi 925-1025 dolary.
V tomto směru je bezkonkurenční ruská firma Polyus Gold. K loňské produkci 1,97 milionu uncí, která ji vynesla na osmé místo žebříčku, měla rekordně nízké náklady: 572 dolarů na unci. Ale i zde sehrál klíčovou roli pokles rublu vůči dolaru.
S výjimkou ruské firmy Polyus, americké Newmont a australské Newcrest Mining (na šestém místěs 2,46 mil. uncí) jsou v první desítce jen kanadské a jihoafrické těžební společnosti. Dva nejvážnější adepti na první desítku Yamana Gold a Rangold Resources na tom nic nezmění. Jeden pochází z Kanady a druhý z Afriky.
(rek)