Zlato (oz) / USD
1 912,21
0,62 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Deset firem těží třetinu zlata

Server Mining.com zaměřený na informace z oblasti těžařů průmyslových a vzácných kovů sestavil žebříček deseti největších zlatokopeckých firem světa veřejně obchodovaných na burzách za rok 2016. Jejich celková roční produkce činila 29,6 milionů troyských uncí zlata (meziročně mínus čtyři procenta), což je zhruba třetina veškeré světové těžby. Globální produkce se odhaduje na zhruba 100 milionů uncí zlata. V žebříčku nejsou uvedeny státní těžební společnosti.

Celková roční produkce deseti největších zlatokopeckých firem světa činila 29,6 milionů troyských uncí zlata, což je zhruba třetina veškeré světové těžby. Foto: iStock

Světovou jedničkou je už dlouhodobě kanadská skupina Barrick Gold s roční těžbou 5,52 milionu uncí. Fakt, že skupina sídlí v Torontu, ovšem neznamená, že zlato těží pouze v Kanadě. Jeden ze svých dolů např. provozuje na ostrově Papua-Nová Guinea.

Kromě množství vytěženého zlata je u zlatokopeckých firem nejvýznamnějším údajem jejich prosperity výše nákladů na vytěžení jedné unce uváděná pod zkratkou AISC (pozn. red. – tzv. all-in sustaining costs). Barrick Gold v tomto směru loni dosáhla významného snížení nákladů z 831 na 730 dolarů na unci (31,3 g).

Na druhém místě světového žebříčku zůstala stejně jako loni americká společnost Newmont Mining. Loni vytěžila 4,9 milionu uncí o 300 tisíc víc než o rok dříve. AISC v Denveru sídlící firmy je ovšem vysoké – 933 dolarů na unci, zatímco v roce 2015 to bylo 912 dolarů. Třetí pozici drží AngloGold Ashanti, jež působí v Jihoafrické republice. Produkce loni poklesla na 3,63 milionu uncí a náklady na těžbu jedné unce meziročně stouply z 910 na 986 dolarů.

Velký propad o 17 procent zaznamenala na čtvrtém místě kanadská Goldcorp. Její produkce činila 2,87 milionu uncí při AISC 856 dolarů. Došlo ke snížení nákladů o bezmála 40 dolarů za unci, ale podle serveru Mining.com jdou tyto úspory na vrub oslabení argentinského a mexického pesa vůči dolaru. Největším dolem ve Vancouveru sídlící firmy je argentinský Cerro Negro, další Goldcorp provozuje v mexickém Penasquitu.

Zřejmě nejvyšší náklady AISC bude letos mít pátá Kinross. Kanadská firma loni silně fúzovala, a tak pro letošní rok očekává, že při započtení nákladů za nákup dvou těžišť bude se AISC pohybovat mezi 925-1025 dolary.

V tomto směru je bezkonkurenční ruská firma Polyus Gold. K loňské produkci 1,97 milionu uncí, která ji vynesla na osmé místo žebříčku, měla rekordně nízké náklady: 572 dolarů na unci. Ale i zde sehrál klíčovou roli pokles rublu vůči dolaru.

S výjimkou ruské firmy Polyus, americké Newmont a australské Newcrest Mining (na šestém místěs 2,46 mil. uncí) jsou v první desítce jen kanadské a jihoafrické těžební společnosti. Dva nejvážnější adepti na první desítku Yamana Gold a Rangold Resources na tom nic nezmění. Jeden pochází z Kanady a druhý z Afriky.

(rek)

Další z kategorie Zlato