Zlato (oz) / USD
1 930,64
0,48 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Kde je nejlevnější zlato?

Existuje několik míst, která jsou považována za nejvýhodnější pro nákup zlata. Hongkong je v jejich čele, protože se tam neplatí žádné daně a je to velmi likvidní trh. Cena zlata v Hongkongu je obvykle nižší, než je celosvětový průměr. Je to proto, že je tam velké množství obchodů se zlatem a Hongkong je také jedním z předních center rafinace zlata.

Existuje několik míst, která jsou považována za nejvýhodnější pro nákup zlata. Hongkong je v jejich čele, protože se tam neplatí žádné daně a je to velmi likvidní trh. Ilustrační foto: iStock

Fyzické zlato je možné nakupovat přímo od velkých bank. Nejznámější je banka Hang Seng, která nabízí možnost nákupu zlatých slitků, mincí a dalších produktů. Lze nakupovat i od klenotníků nebo jiných prodejců, ale to už by mohlo být pro laika riskantnější.

Další cenově oblíbenou destinací pro nákup zlata jsou Spojené arabské emiráty, kde lze nakoupit z mnoha různých zdrojů, včetně klenotníků, bank a on-line prodejců. Cena zlata se liší v závislosti na formě (slitky, mince, šperky), ale pozor na váhu a ryzost kovu. Nejlevnější zlato je obvykle u klenotníků, kteří mají většinou nižší ceny než banky.

Může se to zdát překvapivé, ale Spojené státy jsou také jedním z nejlevnějších míst k nákupu zlata. Jsou chvíle, kdy z USA přicházejí speciální nabídky za mimořádně nízké ceny – někdy dokonce nižší než v Hongkongu. U nejžádanějších zlatých mincí se provize standardně pohybuje kolem 5,5 procenta.

Pokud jde o investování do zlata v Evropě, má kontinent zvláštní pravidla, díky nimž je atraktivní. Investiční slitky a schválené mince jsou osvobozeny od DPH ve všech členských zemích Evropské unie kvůli statutu zlata jako investičního nástroje.

PSALI JSME: Rusové si „díky“ invazi na Ukrajinu mohou kupovat zlato bez DPH

Ale pozor! Kapitálové zisky dosažené prodejem zlata mohou podléhat v některých státech dani. „Je proto důležité najít zemi bez takových daní,“ připomíná web Flaneur Life.

Za jednu z nich se považuje Rakousko, píše web: „Zlato tam lze koupit na řadě míst včetně bank či jiných finančních institucí a klenotnictví. Nejlevnější způsob nákupu zlata je obvykle prostřednictvím banky, protože ta má nižší provizi než ostatní prodejci.“

O Česku se při pátrání Flaneur Life po levném zlatu nepíše. Z hlediska ochrany soukromí, nulového cla a také dalších daní, je to však jedna z nejvýhodnějších destinací. Výhodná je i možnost využít spotové ceny a služeb bezplatného dodání fyzického zlata až do domu při nákupech na internetu.

Poněkud vyšší provize než v Rakousku je vyvážena dvěma výhodami. Při internetové platbě nenaskočí žádné převodní přirážky a také u nás na trhu fyzického zlata nedošlo k případům podvodů jako v posledních letech v Rakousku.

PSALI JSME: Zlatá horečka v Rakousku, v Česku zatím klid

(rek)

Další z kategorie Zlato