Zlato (oz) / USD
1 978,71
1,53 %
Jistota ve vlastních rukou
0

JPMorgan: Kupujte zlato a dluhopisy

Hlavní analytik JPMorgan Marko Kolanovic radí investorům, aby kvůli napětí na Blízkém východě vsadili na bezpečné investice, jako jsou zlato a dluhopisy. Kolanovic v poznámce pro klienty uvedl, že doporučuje snížit investice do akcií, protože celý tento trh táhne jen několik velkých hráčů.

Hlavní analytik JPMorgan Marko Kolanovic radí investorům, aby kvůli napětí na Blízkém východě vsadili na bezpečné investice, jako jsou zlato a dluhopisy. Ilustrační foto: iStock

Portál Yahoo!Finance, který slova hlavního stratéga globálních trhů z JP Morgan nazval výrokem dne, také upozorňuje na opatrnost akciových analytiků, kteří ve svých prognózách nehýří zrovna přehnaným optimismem.

„Jakmile se v USA objeví jasnější známky blížící se recese, tak asi zhruba na jaře příštího roku, spekulace na snižování úrokových sazeb by měly narůstat a dodávat větší vztlak zlatu,“ připojili se experti z Commerzbank.

PSALI JSME: Co se teď čeká od zlata

Jak se píše na brokerském serveru FXStreet, zlato bylo za poslední měsíc jak na horské dráze. Přesto Commerzbank stále očekává, že do konce roku 2024 dosáhne nového rekordu 2 100 dolarů za troyskou unci.

„Cena zlata bude ve střednědobém až dlouhodobém horizontu stoupat. Její oživení pravděpodobně začne na nižší úrovni a později, než jsme předpovídali. Nyní předpokládáme cenu zlata zhruba na 1 900 dolarech na konci prosince, ač to dříve bylo 2 000 dolarů. Naše předpověď na konec roku 2024 však zůstává nezměněná na rekordním maximu 2 100 dolarů,“ stojí ve zprávě Commerzbank.

PSALI JSME: Cena zlata poroste navzdory inflaci v USA, tvrdí experti

Vyšší poptávku po bezpečných přístavech tipují ve své analýze i ekonomové ANZ Bank: „Cena zlata za poslední týden vyskočila o šest procent, především kvůli válce mezi Izraelem a Hamásem. Ačkoli i válka povede k příklonu ke zlatu, náš pozitivní výhled se spíš opírá o blížící se konec zvyšování úrokových sazeb americké centrální banky,“ uvádí ANZ Bank.

Posílení dolaru by dle australských bankéřů nemělo mít na cenu zlata zásadní dopad. „Držíme se našeho dlouhodobě negativního postoje k americkému dolaru, který podpoří zlato v roce 2024. Navíc nákupy centrálních bank budou pravděpodobně dál vysoké a poptávka po fyzickém zlatě se ve čtvrtém čtvrtletí zvýší i sezónně.“

Platit to má, i když opadne geopolitické napětí. A je-li poptávka, budou i zisky.

PSALI JSME: Miliardář Tudor Jones označil zlato za jistotu v dobách turbulence

(rek)

Další z kategorie Zlato