Zlato (oz) / USD
1 915,74
0,06 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Jestřábi ještě nepřistáli

Předseda americké centrální banky (Fed) Jerome Powell na tradičním ekonomickém symposiu v Jackson Hole řekl, že Fed je připraven dál zvyšovat úrokové sazby, dokud se inflace nevrátí k dvouprocentnímu cíli. A hodlá k tomu použít veškeré možné prostředky. Znamená to, že Fed buď ponechá, nebo ještě zvýší své úrokové sazby.

Fed dokázal srazit inflaci z devíti na tři a půl procenta. Ilustrační foto: iStock

„Jsme připraveni dál zvyšovat sazby, pokud to bude vhodné, a máme v úmyslu držet politiku na restriktivní úrovni, dokud si nebudeme jisti, že inflace míří směrem k našemu cíli… v této oblasti jsme ještě neskončili,“ prohlásil Powell. „Dva měsíce dobrých dat jsou jen začátkem.“

Fed dokázal srazit inflaci z devíti na tři a půl procenta, jak uvedl portál Yahoo!Finance, a to mělo podle mnoha očekávání spustit cyklus snižování úrokových sazeb. Jestřábí projev šéfa Fedu toto očekávání nenaplnil. Naopak měl posílit dolarové výnosy a zahájit výprodej zlata. Nestalo se ani jedno, ani druhé. Kolaps zlata nenastal.

PSALI JSME: Růst výnosů z úrokových sazeb je hlavní příčinou oslabení zlata

Ameriku totiž trápí její blahobyt. Jak se inflace zmírnila, reálné mzdy stouply, což zvýšilo kupní sílu domácností a pomohlo posílit nedávné údaje o růstu maloobchodních tržeb. Akciové trhy také zůstaly v klidu a mírně posílily.

Ekonomové z Wall Street nyní odvolávají své katastrofické prognózy recese v letošním roce a přiklánějí se názoru, že inflaci se podaří zkrotit i bez poklesu hospodářského růstu. Jde prý jen o to, jestli to bude růst robustní nebo jen neokázalý.

PSALI JSME: Každý mejdan jednou skončí. I ten úrokový

(rek)

Další z kategorie Zlato