Zlato (oz) / USD
2 126,73
0,59 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ještě nikdy nebylo zlato v českých korunách tak drahé jako nyní

Cena zlata drtí veškerá očekávání. Lednový průzkum agentury Reuters mezi analytiky očekával, že zlato bude v roce 2024 stát průměrně 2 053,50 dolarů za unci. Prognóza analytiků Londýnského trhu se zlatem (LBMA) ukázala na cenu unce zlata 2 059 dolarů. To, co se děje od počátku března, tak vytváří pro odhady průměrné roční ceny vzácného kovu pěkně naducaný polštář.

Růst ceny zlata se nevyhnul ani Česku. Ještě nikdy nebylo zlato v českých korunách tak drahé jako nyní. Ilustrační foto: iStock

V úterý rekordní cena 2 135,40 z prosince minulého roku sice ještě nepadla, ale 2 126,30 dolaru k ní nemělo daleko. A určitě se tetelí burzovní makléři, kteří si objednali zlato před týdnem za 2 030 dolaru, zatímco v úterý v poledne nabídka futures na zlato s expirací v dubnu vyskočila už na 2 132,55 dolaru za unci.

Jistě. Přijde vybírání zisků, kterému budou oponovat poplašné zprávy, jakože americká ekonomika ochlazuje, známky recese zachvacují Evropu a Japonsko spolu s prognózami ochabujícího růstu z Číny. To vše se promítá do poptávky po bezpečných přístavech se zlatými vlnolamy po celém světě.

PSALI JSME: Za pět let zlato v korunách zdražilo o 50 procent

Růst ceny zlata se tudíž nevyhnul ani Česku. Ještě nikdy nebylo zlato v českých korunách tak drahé jako nyní. Cena 49 740 korun za unci zlata na londýnském trhu LBMA znamenala v maloobchodě 54 tisíc korun za unci.

Na den přesně před dvěma lety jsme se s vykřičníkem pozastavovali nad rekordní cenou v české měně 47 791 korun za unci. Nyní matematické modely hlásí meziroční růst hodnoty zlata o víc než 15 procent a delší pohled zpět připomíná, že před deseti lety zlato v české měně stálo polovinu toho, co dnes.

PSALI JSME: Lednový efekt zlata vyprchal, ale ne v české měně

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato