Zlato (oz) / USD
2 033,01
0,13 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Lednový efekt zlata vyprchal, ale ne v české měně

Zlato, které v lednu statisticky zaznamenává nejsilnější zisky, letos o 1,2 procenta zlevnilo. Přitom od roku 1971 mělo zlato v lednu průměrný výnos v dolarech 1,79 procenta, což je téměř trojnásobek měsíčního průměru.

Pro českého investora je důležité to, že od začátku února už na tuzemském trhu není firma, kde by se unce zlata dala pořídit pod 50 tisíc korun od jakéhokoli výrobce. Ilustrační foto: iStock

Od roku 2000 v lednu zlato zdražilo téměř v 70 procentech případů. Letos však ne, což ovšem neplatilo pro cenu zlata ve švýcarském franku, australském dolaru nebo dokonce ani pro euro či českou korunu, kde se cena unce zlata zvýšila zhruba o tisícovku.

Ale i zlevnění zlata v dolarech přineslo podle výpočtů asociace World Gold Council (WGC, Světová rada pro zlato, pozn. red.) průměrnou cenu 2 053 dolarů za unci.

Důvodem nižší průměrné ceny zlata v dolarech jsou podle WGC odlivy investic do zlata jak na komoditní burze v Chicagu, tak ve zlatých fondech (ETF), protože bezpečné zaparkování peněz velkých hráčů finančního trhu bylo výnosnější například v amerických vládních dluhopisech s výnosem čtyři procenta.

PSALI JSME: Zapůsobí lednový efekt na cenu zlata i letos?

Kolem odlivu investic ze zlatých fondů se dělá relativně hodně humbuku, byť to žádná katastrofa není. WGC často zmiňuje skutečnost, že k odlivu investic do zlatých ETF dochází dlouhodobě, v lednu již osmý měsíc v řadě, byť to bylo jen mínus 51 tun zlata. V globálních zlatých ETF ale stále zůstává 3 175 tun zlata v hodnotě 210 miliard amerických dolarů.

Dosud rekordní množství zlata v ETF bylo o 19 procent vyšší než dnes v říjnu 2020. Tehdy to bylo 3 915 tun zlata. Jeho hodnota navíc klesla jen o 13 procent ve srovnání s historicky nejvyšší hodnotou 240 miliard dolarů v srpnu 2020. Z toho vyplývá, že o ceně zlata se rozhoduje na úplně jiných šachovnicích.

Pro českého investora je podstatnější skutečnost, že od začátku února už na tuzemském trhu není firma, kde by se unce zlata dala pořídit pod 50 tisíc korun od jakéhokoli výrobce. Pokud se naplní prognózy mnoha analytiků a cena zlata letos vystoupá na 2 200 dolarů za unci, můžeme očekávat, že v české měně bude unce zlata zdraží na zhruba 55 tisíc korun.

PSALI JSME: Za pět let zlato v korunách zdražilo o 50 procent

(rek)

Další z kategorie Zlato