Zlato (oz) / USD
2 318,37
0,15 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Za pět let zlato v korunách zdražilo o 50 procent

Již dlouho nebyla cena zlata tak stabilní jako v posledních týdnech. Otázkou je, zda ona stabilní cena kolem 1 960 dolarů za troyskou unci znamená, že je dnes zlato levné nebo drahé. Před týdnem stála unce 1 966 amerických dolarů, před měsícem 1 960, ale pozor, před rokem 1 824 dolarů.

Za pět let zlato v korunách zdražilo o 50 procent. Ilustrační foto: iStock

Aktuální roční výnos sedmi procent v americké měně odpovídá dlouhodobému průměru výkonnosti zlata. Od roku 2000 pouze třikrát skončila cena zlata v záporných číslech, zatímco akciový trh to postihlo osmkrát, i když dynamika akciových trhů dokáže své ztráty smazávat rychleji než zlato, stejně rychle dokáže přívětivá čísla vygumovat.

Výnosy zlata ovšem neplatí pro každou měnu a v dolarovém vyjádření se týkají jen menší části naší planety. V některých zemích snižují výnosnost zlata daně, cla či jiné poplatky, svůj význam mají i „prémie“ místních obchodníků, ale jako klíčová se ukazuje síla či slabost dolaru vůči jiným měnám.

PSALI JSME: Rekordní cena zlata letos pro Česko neplatí

V nynější silné české koruně tak zlato zaznamenává i přes sedmiprocentní zdražení v dolarech meziroční ztrátu -1,47 procenta, ale protože koruna nebyla vždy takovým hrdinou jako dnes, ve dvouletém horizontu už je zlato v zisku 10,57 procenta.

To už vypadá dobře, ale z pohledu pěti let je to ještě lepší. Za tu dobu v naší měně zlato zdražilo o 50,38 procenta. Málokdo si totiž vzpomene, že přesně před pěti lety, v červnu 2018, stála unce zlata 28 367 korun a propadala až do září, kdy se prodávala za 26 120 korun. Šťastlivcům, kteří si tehdy zlato koupili, nezbývá než poblahopřát.

PSALI JSME: Silná koruna – levné zlato (ale jen pro Čechy)

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato