Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Japonsko zakáže vývoz zlata do Ruska

Japonsko zakáže dodávky drahých kovů, zejména zlata, do Ruska v reakci na jeho invazi na Ukrajinu, uvedlo v úterý ministerstvo financí. Informovala o tom agentura Reuters s tím, že zákaz dovozu drahých kovů do Ruska odráží odhodlání premiéra Fumia Kišidy uvalit na tuto zemi další sankce, k němuž se zavázal minulý týden na setkání lídrů skupiny sedmi vyspělých zemí (G7).

Japonský premiér Fumio Kišida (na snímku) rovněž oznámil, že plánuje zrušit status Ruska jako země s nejvyšším stupněm výhod. Foto: 首相官邸, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=112128528

Od 5. dubna Japonsko zakáže vývoz drahých kovů, jako je zlato, a dalších položek včetně luxusních automobilů, šperků, kosmetiky a alkoholu. Tento krok Japonska přichází poté, co Spojené státy a Velká Británie přijaly opatření k omezení transakcí se zlatem s Ruskem, uvedla agentura Reuters.

Británie minulý pátek revidovala své sankční pokyny, aby bylo jasné, že britské subjekty nemohou pomáhat Moskvě prodávat její zlaté rezervy, zatímco americké ministerstvo financí o den dříve uvedlo, že transakce se zlatem týkající se Ruska mohou být americkými úřady sankcionovány.

PSALI JSME: Ruské kovy na západních sankčních seznamech chybí

Vývoz zlata směřující do Ruska bude vyžadovat předběžné schválení japonským ministrem financí, neboť nové pravidlo začne platit 5. dubna, uvedli vládní představitelé. Nejnovější zákaz doplňuje omezení vývozu špičkových technologií do Ruska, včetně polovodičů, cenzorů a komunikačních zařízení.

Japonský premiér Kišida rovněž oznámil, že plánuje zrušit status Ruska jako země s nejvyšším stupněm výhod, což by mohlo vést ke zvýšení cel na jeho dovoz a také k zákazu některých dovozů z Ruska. Japonsko rovněž zmrazilo majetek více než 100 ruských osob a organizací a zvažuje rozšíření finanční regulace na japonské burzy kryptoměn.

PSALI JSME: Západní sankce dopadly i na ruské rafinerie zlata a stříbra

(luk)