
Podrobnosti o podvodu poskytla deníku Asahi Šimbun policie prefektury Čiba. Ta na nejobydlenějším ostrově Honšú sousedí s hlavním městem Japonska. Odhalené ingoty v hodnotě zhruba 391 milionů korun byly ukryty uvnitř pružin systémů zavěšení kol zabalených do kartonových krabic.
Reuben Rosen (58) a David Cohen (55 let) byli zatčeni kvůli podezření z porušení zákona o celních a spotřebních daních. Oba muži jsou šéfy firem. Mají trvalý pobyt v Japonsku a mají japonské manželky, napsal hlavní japonský deník.
Policie po zátahu uvedla, že dvojice od svého spolupracovníka v Hongkongu nedostala na letiště Narita jen oněch 200 kilogramů zlata v hodnotě 190 milionů korun, ale o další tři dny později přišla zásilka se 220 kilogramy zlata v hodnotě 210 milionů korun. V prvním případě činil únik na spotřební dani 15 milionů českých korun, ve druhém bezmála 17 milionů.
Čtyři tuny zlatých odlitků
Podle ministerstva financí bylo oněch 220 kilogramů zlata zadrženého v listopadu 2017 největším jednorázovým úlovkem japonských celních orgánů. Tehdy ovšem neměla policie ještě zmapovanou celou pašeráckou trasu. Později zjistila, že jakmile zboží dorazilo z Čiby do Tokia (zhruba 40 km), párek pašeráků zlato prostřednictvím dalších obchodníků okamžitě prodával dál.
Policie se domnívá, že Izraelci takto propašovali do země celkem čtyři tuny zlatých odlitků v přibližně 50 leteckých zásilkách jen za období od března do listopadu 2017. Muži byli zatčeni 23. ledna letošního roku.
(rek)