Zlato (oz) / USD
1 907,32
0,37 %
Jistota ve vlastních rukou
0

James Rickards: Za šest let bude unce zlata za 14 tisíc dolarů

Pokud se obrníme trpělivostí a nakoupíme zlato dnes, během šesti let šíleně zbohatneme. Tvrdí to investiční bankéř a také autor ekonomických bestselerů James Rickards. V jeho životopise se kromě práce na Wall Streetu objevuje i kapitálové poradenství pro tajné služby a ministerstvo obrany USA. Jeho vize se zdá přehnaná, ale, kdo ví…

Pokud zprůměrujeme výkonnost býčích trhů, můžeme očekávat, že do roku 2026 dosáhnou cenové špičky 14 000 dolarů za unci. Foto: iStock

„Pokud jednoduše zprůměrujeme výkonnost minulých dvou býčích (růstových) trhů a na tomto základě rozšíříme současný nový býčí trh, očekáváme, že do roku 2026 dosáhnou cenové špičky 14 000 dolarů za unci. První dva hlavní trhy se zlatými býky byly v letech 1971–80 a 1999–2011. Dnes je zlato v prvním stádiu svého třetího býčího trhu za posledních 50 let.

Z dlouhodobého i krátkodobého hlediska existují tři hlavní faktory: geopolitika, nabídka a poptávka a politika úrokových sazeb Fedu (centrální banka USA). Cena zlata v dolarech je pouze inverzí síly dolaru. Silný dolar = nižší cena zlata a slabý dolar = vyšší cena zlata. Zda je dolar silný, nebo slabý určuje politika Fedu.

První dva faktory zvyšují cenu zlata od roku 2015 a bude to tak i nadále. Geopoliticky výbušná místa, jako jsou Írán, Korea, Krym, Venezuela, Čína a Sýrie, zůstávají bez řešení. Některá se dokonce zhoršují.

Situace mezi nabídkou a poptávkou zůstává příznivá, protože Rusko a Čína nakupují více než 50 tun zlata měsíčně, aby si vybudovaly rezervy, zatímco těžba celosvětová nestoupá už nejmíň pět let.

Třetí faktor, politiku Fedu, je nejtěžší předpovědět, a to den ode dne hůř. Je malá šance, že Fed úrokové sazby zvýší. Snížení sazeb je mnohem pravděpodobnější, protože americká ekonomika čelí silnému protivětru, zejména kvůli rostoucí úrovni zadlužení. 

Dluh roste rychleji než ekonomika. Je nyní na nejvyšší úrovni od druhé světové války. Jsme téměř ve stejné pozici na relativním základě jako v roce 1945.

Kvůli přirozenému deflačnímu stavu světa a vysokému poměru dluhu k HDP je ekonomický růst potlačen. Neexistuje cesta ven, kromě inflace.

Kdo má zlata nejvíc, mluví o něm nejmíň 

Když vše sečteme, situace je pro zlato velmi příznivá. Ale pokud chcete důkaz, že vlastnictví zlata je pravděpodobně nejlepším způsobem, jak chránit své bohatství.

Jsem si jistý, že jste na obrazovkách ekonomických TV viděli spousty miliardářských manažerů hedgeových fondů, kteří rádi diskutují o svých investicích do společností Apple, Amazon, vládních i podnikových dluhopisů a akcií.

Rádi o tom hovoří v naději, že ostatní investoři je budou následovat, zvýší se ceny a jim to vyprodukuje ještě větší zisky. O čem na veřejnosti téměř nikdy nemluví, je zlato. Proč vlastně mít zlato, když jsou akcie a dluhopisy tak báječné, že ano?

Pracoval jsem na Wall Streetu v odvětví hedgeových fondů po celá desetiletí. Také jsem žil mezi hráči v New Yorku a Greenwichi. Potkával se s nejvyššími guru hedgeových fondů v soukromí. A tady je ta věc: Nikdy jsem se nesetkal ani s jedním, který nemá hromadu fyzického zlata bezpečně uloženou v nebankovním trezoru. Ani s jedním.

Samozřejmě, že to v televizi neřeknou, protože nechtějí odlákat drobné investory od dumpingových akcií a dluhopisů. Ale pozor! Je třeba sledovat, co dělají, a ne to, co říkají.

Pokud je zlatá cihla aktivem pro miliardáře, proč nemají malí investoři mít alespoň desetiprocentní alokaci zlata a stříbra? No, někteří mají, ale většina ne. Ta pak špatně dopadne, až přijde na to, co se lidé naučili v průběhu staletí a tisíciletí: bohatství neochrání papírová aktiva, zlato však ano,“ uzavírá James Rickards.

(rek)

 

Další z kategorie Zlato