Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Loupež zlata ve Švýcarsku

Šestičlenný gang držel v pátek za rukojmí rodinu podnikatele na severozápadě Švýcarska ve městě La Chaux-de-Fonds. Za úsvitu vtrhli lupiči do podnikatelova domu a donutili muže předat jim blíže neurčené množství zlata. S kořistí pak uprchli do Francie, kde je policie stále hledá.

Ilustrační foto: iStock

Muž, jehož jméno nebylo zveřejněno, je ředitelem společnosti Cendror Récupération, která se mimo jiné specializuje na recyklaci šrotu vzácných kovů a renovaci diamantů. Braní rukojmí je podle mluvčího kantonální policie velmi vzácné. Firmy jsou však stále častěji a stále lépe zabezpečeny, takže pro zloděje to zřejmě byla nejschůdnější cesta jak se dostat ke zlatu, uvedly švýcarské zpravodajské servery 24heures a Swissinfo.

Vetřelci v domě drželi podnikatelovu manželku a dítě a pod pohrůžkou jejich usmrcení ho donutili odjet do firmy pro zlato. Výměnná akce se pak odehrála blízko francouzské hranice na rozmezí kantonů Neuchâtel a Jura. Jakmile gangsteři zlato obdrželi, manželku i s dítětem propustili a zamířili do Francie.

Pátrání ve Francii

O něco dříve ale kontaktoval policii v Neuchâtelu jeden ze zaměstnanců Cendroru. Ta okamžitě do pátrání nasadila zhruba sedmdesát mužů, vrtulníky a psy. Následné bylo pátrání přeneseno do Francie, která na operaci nasadila četnictvo. Policejní operace pokračovaly i během víkendu.

Druhá loupež

Cendror byl cílem loupežného přepadení již v roce 2011, kdy čtyři ozbrojení a maskovaní pachatelé zadrželi 11 zaměstnanců společnosti a donutili je otevřít pokladnu. Zloději poté uprchli s lupem v hodnotě 5,4 milionu švýcarských franků, včetně 69 zlatých, stříbrných, platinových a palladiových cihel.

Tři viníci byli identifikováni a po několika letech na různých místech Evropy zatčeni. Vzhledem k tomu, že se jednalo o Francouze, byli předáni francouzské justici. Po dalších komplicích se stále pátrá, napsal švýcarský 24heures.

(rek)