Zlato (oz) / USD
1 939,65
1,96 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Jaká je relativní výkonnost zlata v turbulentní době?

Rok 2021 byl skvělý pro riziková aktiva, neboť akcie a kryptotrhy se dotkly historických maxim. Jejich výhled na rok 2022 je však nejistější, protože centrální banky se v boji proti inflačním tlakům stávají jestřábími. A v tomto prostředí vykazuje zlato na začátku nového obchodního roku relativní sílu.

Od začátku roku si zlato vede lépe, než riziková aktiva, a ukazuje se jako uchovatel hodnoty v neklidných časech. Ilustrační foto: Shutterstock

„Vztah mezi cenami zlata a úrokovými sazbami je klíčový pro pochopení pohybů drahého kovu,“ napsal na webu CME Group, která patří k předním světovým obchodníkům s deriváty, její ředitel pro kovy a energetické produkty Gregor Spilker.

Připomíná, že reálné sazby zachycují inflačně očištěné náklady příležitosti držby zlata v portfoliu. „Zlato nepřináší žádné peněžní toky a nízké sazby znamenají, že držitel zlata nepřichází o velký úrokový výnos. Teorie říká, že když jsou sazby vysoké, investor sníží držbu zlata a přesune prostředky do výnosnějších aktiv, což vede k nižším cenám drahého kovu,“ píše Spilker.

Faktem zůstává, že růst cen zlata ve druhé polovině roku 2020 nad dva tisíce amerických dolarů za troyskou unci se shodoval s poklesem sazeb, protože centrální banky rozšířily podporu ekonomikám, které byly zasaženy covidem.

Reálné sazby – měřeno inflačně indexovanými pětiletými výnosy Federálního rezervního systému (Fed, americká centrální banka, pozn. red.) dosáhly počátkem roku 2021 svého dna kolem mínus dvou procent, kde setrvaly po zbytek roku. Od listopadu 2021 však reálné sazby rostly.

PSALI JSME: Čím horší reálné úrokové sazby, tím lépe pro zlato

Vzhledem k přetrvávající vysoké inflaci (v roce 2021 byla ve Spojených státech zaznamenána sedmiprocentní meziroční inflace, nejvyšší od roku 1982, pozn. red.) někteří pozorovatelé trhu očekávají, že Fed letos sazby agresivně zvýší. To potáhne reálné výnosy výše.

„A přesto cena zlata na tento potenciální protivítr nereaguje negativně. Je možné, že zlatí býci oceňují vyšší inflaci, než jakou očekává trh, což znamená nižší reálné sazby, nebo že trh přeceňuje, do jaké míry může Fed zvýšit sazby – což opět znamená nižší sazby a větší podporu pro zlato,“ uvádí Gregor Spilker.

Podle něj zlato v „medvědím prostředí“ ukazuje svou sílu: „Může sloužit jako stabilizátor portfolia, když jsou trhy pod tlakem. I když kov není vždy imunní vůči prodejnímu tlaku – prodával se i v březnu 2020, kdy svět přešel do lockdownu – může v těchto tržních prostředích překonávat typická riziková aktiva.“

Jestliže akcie měly letos raketový start, co se dá říci o kryptoaktivech? Od dosažení historického maxima 9. listopadu 2021 ztratil bitcoin téměř polovinu své hodnoty. Poměr bitcoinu ke zlatu ukazuje, kolik trojských uncí zlata byste si mohli koupit za jeden bitcoin – čím vyšší číslo, tím je bitcoin vůči zlatu hodnotnější.

PSALI JSME: Zlato je bezpečné jako Volvo, Bitcoin je jako Ducati Panigale, říká rakouský investor

„Podíváme-li se zpět na posledních pět let, poměr měl tendenci obchodovat se kolem pětinásobku až desetinásobku, než se na začátku roku 2021 prolomil výrazně výše, když cena bitcoinu vzrostla nad 60 000 dolarů. Na vrcholu cen bitcoinu činil tento poměr více než 35x. Nyní klesl na zhruba dvacetinásobek, což je sice vysoké číslo, ale na hony vzdálené rekordu,“ připomíná Spilker.

Dosavadní letošní obchodní aktivitu lze podle něj shrnout do vysoké volatility a prodejního tlaku na některé z populárních tříd aktiv posledních let. Makro výhled je nejistý s prostorem pro politické chyby centrálních bank, obavami z inflace v mnoha sektorech ekonomiky a geopolitickými horkými body.

„V tomto prostředí se zlato těší solidnímu zájmu investorů. Od začátku roku si tento drahý kov vede lépe, než riziková aktiva a ukazuje se jako uchovatel hodnoty v neklidných časech,“ uzavírá Gregor Spilker ze společnosti CME Group sídlící v New Yorku.

PSALI JSME: Volatilita bitcoinu přivede investory zpět ke zlatu

(luk)

Další z kategorie Zlato