Zlato (oz) / USD
1 982,94
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Jaká investice je lepší? Do zlata nebo do nemovitosti?

Prvním hlediskem je míra návratnosti, stručně řečeno, kolik peněz vaše investice vyprodukuje. U zlata podléhá výnos veřejným obchodním trhům. Dochází ke krátkodobým cenovým výkyvům. Hodnota však dlouhodobě roste.

Nemovitosti nejsou příliš likvidní. Vybrat zisk může trvat měsíce, zatímco zlatu to bude trvat hodiny. Ilustrační foto: iStock

Nemovitosti mají také dlouhou historii stabilního růstu a solidní návratnost. Nepodléhají regulované tržní ceně jako zlato. Zlato má však mnohem menší průběžné výdaje. Jakmile si koupíte zlato, nemáte žádné další náklady.

Investice do nemovitostí zahrnuje dokonce několik průběžných výdajů. Například při nákupu splátku hypotéky plus úroky, daně z nemovitosti, bankovní a jiné poplatky. Kromě toho, pokud plánujete nemovitost pronajmout, budete mít náklady na údržbu, opravy a pojištění. Budete také muset počítat s proměnlivými cenami stavebních materiálů, připomíná deník The Epoch Times.

Investice do nemovitostí mají na druhé straně nízkou volatilitu. Až na výjimky, obvykle během finančních krizí, bývají ceny nemovitostí stálou a předvídatelnou investicí. Kromě toho mohou investoři generovat příjem z pronájmu.

PSALI JSME: Výhodnost nákupu rezidenčních nemovitostí v prosinci stoupla

Pokud jsou daňové výhody vaším zásadním zájmem, nemá zlato konkurenci. Je oproštěno od DPH, daně z příjmu, majetkové daně, daně z kapitálových výnosů prostě ode všech daní. Na druhou stranu investice do nemovitostí mohou zahrnovat úroky z hypotéky, výdaje na hypotéku, právní služby, odpisy, poplatky za údržbu a opravy a pravidelné daně z nemovitosti.

Pokud jde o likviditu, zlato a nemovitosti jsou na opačných koncích spektra. Prodej zlata by měl trvat maximálně několik hodin a nevyžaduje žádné speciální smlouvy. Naopak nemovitost obvykle vyžaduje měsíce k prodeji a cenu neurčuje veřejný trh.

Místo toho investoři spoléhají na srovnatelné ceny nemovitostí v této oblasti. To je však nepřesná věda. Proces prodeje je tak těžkopádný, že většina lidí využívá realitních kanceláří, které si ze zisku odloupnou, a zabere to čas

Investice do zlata má nízké překážky a lze investovat zakoupením jednoho slitku. Drží svou hodnotu. Když papírové peníze oslabují, zlato má tendenci růst. Zlato je proto vynikající způsob, jak diverzifikovat investice například vůči akciovému trhu.

PSALI JSME: Česká národní banka zvyšuje své investice do zlata. Je to prozíravé i z hlediska drobného investora

Kromě dobrých výkonů v nejistých časech má žlutý kov za sebou historii překonávání jiných investic během geopolitické nejistoty. Někdy se jí proto říká krizová komodita.

I nemovitosti nabízejí celou řadu výhod. Mívají vynikající cash flow, protože pronájem může generovat pravidelný příjem. Tato schopnost, zhodnocení ceny, diverzifikace, činí z nemovitostí atraktivní dlouhodobou investici.

Nemovitosti mohou také zajistit proti inflaci. S růstem ekonomiky roste i poptávka po nemovitostech. To vede ke zvýšenému zhodnocení kapitálu a růstu nájemného.

Kapitálové požadavky na zlato jsou však nižší. Můžete začít investovat do zlata za pár tisícovek. Investice do nemovitostí, zvláště pokud si nemovitost kupujete sami, vyžaduje obrovský kapitál, včetně výdajů na údržbu a provoz.

PSALI JSME: UCB: Výhodnost nákupu rezidenčních nemovitostí výrazně klesla

Každá investice má svá rizika. Ceny mohou klesnout. Investování do nemovitostí navíc hrozí, že protistrany nesplní své závazky. V investicích do nemovitostí to znamená, že nájemce nemusí být schopen platit nájem. Riziko protistrany vám může bránit v placení hypotéky, daní z nemovitosti nebo dodavatelům energií. Zlato tato rizika nemá, protože není závislé na jednání druhé strany.

Která investice je lepší? To je subjektivní. Obě investice nabízejí diverzifikaci, zajištění proti trhu, pákový efekt, bezpečnost a dlouhodobý růstový potenciál. Zlato má vysokou likviditu a rychle ho lze převést na papírové peníze. Zlato má také krátkodobou nestálost ceny, ale vykazuje dlouhodobý růst. Zlato má také minimální průběžné náklady ve srovnání s nemovitostmi.

Nemovitosti nejsou příliš likvidní. Vybrat zisk může trvat měsíce, zatímco zlatu to bude trvat hodiny. Nízká volatilita nemovitostí však činí investici stabilnější. Nemovitosti mají obrovské průběžné náklady, ale mohou produkovat pravidelný příjem od nájemců. Mají také mnohem vyšší kapitálové požadavky. Pár tisícovek jako u zlata nestačí.

PSALI JSME: Poměr mědi a zlata nám říká, že recese nehrozí

(rek)

Další z kategorie Zlato