Zlato (oz) / USD
2 318,37
0,15 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Investování do zlata aneb Je pozdě připojit se k párty?

Existuje jeden bezpečný investiční přístav, na kterém se shodnou všichni investoři – zlato. Na rozdíl od relativního zvýšení cen akcií o něco víc než dvě procenta podle indexu stovky největších britských firem FTSE 100 za posledních 12 měsíců, překonala cena zlata až do poloviny října téměř 21 procent, konstatuje magazín Money Observer. Je pozdě připojit se ke zlaté párty?

Je pozdě se připojit ke zlaté párty? Cena zlata má v historii nejeden precedens. Foto: iStock

Spekulanti, kteří zlato nebo jeho deriváty včas prodali tak s hvězdnými britskými akciemi zametli. Terno však bylo nakoupit akcie zlatokopeckých společností, jejichž cena se odvíjí od ceny suroviny, protože na nich byl zisk v librách šterlinků až 40 procent.

„Po letech restrukturalizace a snižování zadlužení je mnoho zlatých společností v jejich nejsilnější pozici více než 20 let. V současných cenách se řada společností nyní snažit rozvíjet své nejlepší projekty a zvyšovat dividendy,“ říká George Cheveley, manažer fondu Investec Global Gold.

Nedávná síla zlata přišla po kolísavých letech, během nichž se vzácný kov snažil prolomit hranici 1350 dolarů za unci. „Nárůst ceny zlata se shoduje s poklesem amerických úrokových sazeb v roce 2019. To není náhoda,“ upozorňuje Chris Mahoney, asistent portfolia fondu Merian Gold & Silver. Tvrdí, že nejjasnějším ukazatelem ceny zlata je „skutečný výnos“ státních dluhopisů.

Reálným výnosem jsou úrokové sazby snížené o inflaci. Pokud má státní dluhopis výnos jedno procento, ale inflace je na třech procentech, je skutečný výnos mínus dvě procenta. A investoři mají tendenci obrátit se na zlato, když je reálný výnos záporný.

Mahoney magazínu Money Observer dále řekl: „Zlato je nepochybně bezpečné útočiště v nepokojných časech. A obrat v politice centrálních bank naznačuje, že nemají plnou moc nad globální ekonomickou situací.“

Role zlata jako aktiva bezpečného ráje má v historii nejeden precedens v robustně rostoucí ceně v nepokojných dobách. Například během globální finanční krize 2007/09 se cena zlata zvýšila ze 672 na 1096 amerických dolarů za unci. Obecně se mu dařilo během recesí, zejména na začátku 70. let minulého a na počátku již uvedených let v tomto století. Na druhé straně zlato vždy špatně funguje, když je vše růžové, když jsou ekonomické podmínky benigní, inflace pod kontrolou a měnová politika normální.

Centrální banky už mají 34 tisíc tun

Cheveley zdůrazňuje, že institucionální nákupy také hrály významnou roli při nedávném zvyšování ceny žlutého kovu. „Skutečnost, že centrální banky nakupují nejvíc zlata od roku 1967, jen posiluje obavy na trhu,“ rozvětvuje svou myšlenku.

Světová rada pro zlato informovala, že 19 centrálních bank vykázalo v roce 2018 nárůst svých zlatých rezerv o 651 tun a zvýšilo tak celkové vlastnictví zlata centrálních bank na téměř 34 000 tun. 

Nákupy centrálních bank navíc budou pravděpodobně pokračovat. Cheveley k tomu poznamenává: „Některé země se snaží snížit své rezervy v amerických dolarech. V důsledku toho se domníváme, že pokles ceny zlata je poměrně omezený a možnost dalšího zdražování vyšší.“ Pro mnoho rozvíjejících se ekonomik je nákup zlata strategickým způsobem, jak zajistit finanční bezpečnost země.

Sázka na zlé časy

„I když je snadné zpětně zjistit, proč se zlatu dařilo tak dobře, na otázku, zda zlato dnes představuje dobrou pojistku, je obtížnější odpověď. S ohledem na jeho potenciální slabost v době rozkvětu musí být investoři buď ochotni vsadit na těžké časy, nebo riskovat, že i když se jeho cena sníží, že se v portfoliu uplatní, bude-li třeba,“ píše Money Observer.

„Budoucí síla ceny zlata tedy výrazně závisí na tom, jaká bude měnová politika. Úrokové sazby budou i nadále klesat. Cyklus zvyšování úrokových sazeb Federálního rezervního systému USA skončil. Můžeme být na začátku víceletého cyklu snižování sazeb,“ říká Mahoney.

„Při nízkých úrokových sazbách (levné půjčky) ale nemusí mít centrální banky dost peněz,“ upozorňuje Russ Mold, investiční ředitel AJ Bell. Centrální banky se proto mohou ve snaze odvrátit recesi vrátit k kvantitativnímu uvolňování a k výrobě dalších peněz.“

Znepokojivá popularita

„Pokud by to nefungovalo, mohlo by to lákat investory, aby hledali tvrdá aktiva, jako jsou drahé kovy, kvůli ochraně bohatství, jak se to stalo během prvních kol kvantitativního uvolňování v letech 2009/11,“ dodává Mold.

Chris Metcalfe, investiční ředitel skupiny IBOSS, má ve svých portfoliích převahu zlata. Připouští, že existuje argument, že držení zlata předpokládá tvrdší ekonomické klima. Víc ho však znepokojuje, že zlato se stalo tak populární. 

„Tolik lidí ho hromadí,“ poznamenává. Je však, zřejmě jako oni, přitahován užitečnými obrannými vlastnostmi tohoto vzácného kovu v náročných podmínkách, i když po silném výkonu v roce 2019 může být rozumné očekávat oslabení.

Hlavní důvody proč mít/nemít zlato 

Zlato se během let osvědčilo jako ochrana majetku před těkavými trhy. Podle Adriana Ashe, ředitele výzkumu společnosti BullionVault, rostla cena zlata v osmi z deseti let od roku 1970, zatímco index FTSE All Share ztratil hodnotu z pohledu celkových výnosů, včetně pěti let, kdy index klesl o 10 procent nebo víc.

Co říkají oponenti zlata? Nemá žádné úročení, nevytváří peněžní tok (aby se s ním dalo operovat) ani stabilní zisk. Jeho cena jen odráží to, co je další osoba připravena za zlato zaplatit, takže bývá volatilní.

(rek)

Další z kategorie Zlato