Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Investice do zlata může zachránit úspory

Odpůrci investic do zlata se ještě nedávno kasali tím, že cenný kov nic nevynáší, že uzavřel minulý rok na 1822 dolarech za troyskou unci, v podstatě stejně jako o rok dřív. Upřesněme, že šlo dokonce o ztrátu 4,3 procenta.

Každý nákup zlata v Česku je osvobozen od DPH a dalších daní a investoři ze svých zlatých úspor tak státu nic neodvádí. Ilustrační foto: iStock

Jakoby pozapomněli na to, že tento výsledek platil jen pro americké dolary, zatímco v jiných měnách jako je například australský dolar nebo euro v závěsu s českou korunou byl poněkud odlišný. Euroví investoři získali 3,8 procenta a vůbec nejlépe si zlato počínalo v Turecku, kde na jeho nákupu loni vydělali 70,8 procenta.

Jak je vidět, zisky nebo ztráty silně ovlivňuje národní měna. Proto je hlavním důvodem investic do zlata je osvědčená schopnost tohoto kovu udržet hodnotu jmění i během hospodářských krizí, nepříznivého vývoje měny nebo trhů. Cenu zlata tato náročná období negativně neovlivňují, naopak není výjimkou, že v takových časech pravidelně roste.

PSALI JSME: https://www.zlato.cz/zlato/zlato-korunach-nejdrazsi-historii/

Není zřejmě náhoda, že objem zlata dovezeného do Česka se loni meziročně zvýšil z 6,3 na 8,6 tuny, na nejvyšší množství za posledních deset let. Hodnota dovezeného zlata přesáhla deset miliard korun.

Názor, že investovat do zlata si mohou dovolit jen boháči, je dávno přežitý. Investice do zlata je v současnosti, díky široké nabídce zlata téměř v jakékoli gramáži, dostupná pro kohokoli. Zlaté cihličky a plátky jsou v nabídce ve váze od jednoho gramu až do kila.

PSALI JSME: Češi v lednu zdvojnásobili nákupy zlata

Pravá pointa investice do zlata přichází až s inflačním skokem. Podle Českého statistického úřadu meziroční inflace v únoru vystoupala na 11,1 procenta a hodnota zlata jako poslední obranná linie protiinflačních zákopů okamžitě zareagovala. V únoru začala výrazně růst.

Za jediný měsíc vzrostla o víc než osm procent. Přesto zlato neslouží k rychlému výdělku, ale jde především o způsob, jak si ochránit peníze v časech nejrůznějších krizí. V horizontu i jen několika málo let se to projeví. Od roku 2018 se cena zlata zvýšila o 52 procenta. Tehdy cena unce oscilovala mezi 26 až 27 tisíci korun.

PSALI JSME: Anonymizace vlastnictví: Daňový ráj můžete mít i doma

Každý nákup zlata v Česku je osvobozen od DPH a dalších daní a investoři ze svých zlatých úspor tak státu nic neodvádí. V případě potřeby lze zlato kdykoli prodat za aktuální tržní cenu i samotným prodejcům a příjem z prodeje se opět nedaní.

Díky měnovému vývoji a přepadení Ukrajiny se v době, kdy cena unce zlata vystoupala na 1988 dolarů (14. března) v přepočtu na české koruny stála 45 752 Kč, což bylo míň, než například 7. srpna 2020, kdy se unce zlata prodávala i za víc, než 46 tisíc korun.

PSALI JSME: Stephen Leeb: Nevěřte bankám, kupte si zlato

Rudolf Marek