Zlato (oz) / USD
1 981,85
0,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Češi v lednu zdvojnásobili nákupy zlata

Češi si letos v lednu koupili dvakrát tolik zlata, než před rokem. Podle dat národního statistického úřadu se do Česka dovezlo celkem 723 kilogramy zlata a vyvezlo se jen 105 kilogramů žlutého kovu. Tuzemský šperkařský průmysl spotřeboval 208 kilogramů zlata a jako investici si Češi pořídili 376 kilogramů vzácného kovu. To je ve srovnání s lednem minulého roku zhruba dvojnásobné množství.

Právě malé slitky tvoří v tuzemsku největší objem prodeje zlata. Ilustrační foto: iStock

A také je zlato přišlo podstatně dráž, než před rokem. V lednu 2021 si koupili 184 kilogramy investičního zlata za statistickou hodnotu (podle údajů Generálního ředitelství cel, pozn. aut.) 184,5 milionu korun. V lednu 2022 už za něj utratili podstatně víc, a to 495 milionů korun. Zatímco před rokem stál kilogram zlata jen o něco víc než milion korun, letos už to bylo 1,32 milionu korun.

Ve skutečnosti to však bylo ještě víc. Celní správou uváděná cena je pochopitelně bez marže prodejců a vypočítává se tak, jakoby se prodávalo po kilogramových cihlách. Obchodní přirážka se však zvyšuje asymetricky – čím nižší váha, tím vyšší přirážka.

A právě malé slitky tvoří největší objem prodeje zlata. Vzhledem k tomu, že se obchodní marže u jednotlivých obchodníků liší, není možné zjistit přesnou částku, kterou Češi za zlato utratili. Jen tu statistickou.

PSALI JSME: Češi loni nakoupili investiční zlato za 3,2 miliardy korun

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato