Zlato (oz) / USD
1 909,04
0,28 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Anonymizace vlastnictví: Daňový ráj můžete mít i doma

Kauza panamských dokumentů před dvěma lety názorně ilustrovala, proč mají bohatí lidé potřebu skrývat před sousedy a zbytkem světa, co vlastní. A také, že za to rádi zaplatí zahraničním právníkům, aby vytvořili sofistikované majetkové struktury, včetně tzv. off-shore firem. Anebo těm českým, aby pro ně připravili svěřenský fond. Ale jde to i jednodušeji – například při nákupu investičního zlata. Daňový ráj totiž můžete mít i doma

Nákupem investičního zlata neporušujete ani neobcházíte žádné zákony, a přesto můžete docílit utajení svého majetku. Foto: Pixabay

„Investiční zlato je nejen ideálním nástrojem pro uchování hodnoty majetku, ale také pro anonymizaci vlastnictví,“ konstatoval hlavní analytik společnosti Zlato David Marášek v článku publikovaném na serveru Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz).

Porovnejte si to sami. Pokud si například uložíte milion korun do banky na spořicí účet, jsou vaše peníze okamžitě pod dohledem. Informace o tom, kolik máte na účtu, je přístupná celé řadě osob a subjektů. Tím samozřejmě exponenciálně roste možnost úniku informací o vašem majetku.

Hlavní výhody investice do zlata

Podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy jsou hlavní výhody investice do zlata v tom, že fyzicky vlastníte substanci, která si svou hodnotu prokazatelně drží již celá tisíciletí: „Výhoda je natolik silná, že při optimálním zastoupení zlata v portfoliu vyváží jasné nevýhody investice do drahého kovu, zejména pochopitelně to, že zlato nenese žádný úrok, dividendu, ani jiný druh kapitálového příjmu.“

Z uloženého milionu korun v bance sice máte nějaký ten úrok, ale zároveň z něj platíte daň a také platíte poplatky bance za vedení účtu nebo za jiné služby. Na milion uložený v bance vám může sáhnout exekutor a vy se to dozvíte až poté, co se tak stalo. Peníze na spořicím účtu vám také mohou být úředně obstaveny, například v případě policejního vyšetřování, což ovšem ještě nemusí nutně znamenat, že jste se něčím skutečně provinili.

Žádné úroky ani daně

Pokud se ale zmíněný milion korun rozhodnete investovat do zlata, a získáte tak asi jeden kilogram cenného kovu, ví o této transakci (a eviduje ji) jen prodejce, který na rozdíl od bank nemá povinnost ji někam hlásit.

A protože jde o komoditu, neplatíte u zlata daň z přidané hodnoty. Sice vám nenese žádné úroky, ale současně za to, že jej vlastníte, neplatíte žádné daně. To naopak neplatí, pokud máte milion uložený v bance, anebo pokud za něj pořídíte nemovitost. Pak máte povinnost platit z majetku daň rok co rok.

Pakliže si zakoupený kilogram zlata o velikosti balíčku karet uschováte doma v trezoru, právě jste si vytvořil svůj vlastní daňový ráj. Jestliže to nikomu neřeknete, nebude o tom nikdo také vědět. Ke svému majetku máte okamžitý přístup a v případě potřeby jej zhodnotíte rychleji, než kdybyste prodávali byt či pozemek v pořizovací hodnotě milionu korun. Nemluvě o situaci, kdy jste nemovitost někomu pronajali a nejprve byste museli vypovědět smlouvu…

Trezor vs. honoráře a poplatky

„Fyzické zlato nakupují dlouhodobí investoři, kteří spoléhají na to, že cena zlata jakožto vzácného a vyčerpatelného kovu bude z dlouhodobého hlediska růst. Taková investice je rovněž jistou formou zabezpečení vůči jakýmkoliv negativním událostem/katastrofám v budoucnu,“ vysvětlila analytička finančních trhů společnosti Bossa Michala Moravcová.

Vytvoření domácího daňového ráje je jednorázovou investicí v řádu několika desítek tisíc korun za pořízení trezoru. Srovnejte to s honoráři právníků nebo odměnou poradenských firem za vytvoření off-shore firmy někde v daňovém ráji a přidejte k tomu každoroční udržovací poplatky za vytvořené firemní struktury, honoráře lidem, kteří v nich figurují, za vedení bankovních účtů, platebních karet atd.

A to nejdůležitější na konec. „Nákupem investičního zlata neporušujete ani neobcházíte žádné zákony, a přesto můžete docílit utajení svého majetku. Navíc vám nehrozí, že se v případě dalších Panama papers ocitnete na celosvětově přístupném seznamu těch, kdo někde něco vlastní,“ uzavřel David Marášek.

David Erben

 

Další z kategorie Zlato