Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Inflační lhostejnost zlata

Zveřejnění indexu spotřebitelských cen v USA zastihlo obchodníky se zlatem nepřipravené. Inflace za červen vzrostla o 0,9 procenta, tedy téměř dvojnásobně oproti očekávanému 0,5% růstu cen. Avšak zlato zůstalo cenově relativně beze změny, a to navzdory nečekaně velkému skoku v nákladech na zboží a služby, jejichž malé výkyvy obvykle vyvolávají větší výkyvy na celém trhu.

Předseda amerického Fedu Jereme Powell zmírnil obavy investorů ujištěním, že se zpřísňováním politiky nespěchá, a zvýšil tak atraktivitu „žlutého kovu“ jako pojistky proti inflaci. Foto: Federalreserve.gov
For more information, visit http://www.federalreserve.gov/aboutthefed/bios/board/powell.htm

Cena zlata, jakožto snad nejvýznamnějšího zajištění proti inflaci, měla prudce vzrůst. Místo toho po kolísání mezi 0,7% zisky a 0,4% ztrátami uzavřelo o 0,2 procenta výše. „Zajímalo by nás, proč byl trh tak lhostejný,“ položil si řečnickou otázku server Investing.com.

Podle jeho názoru se zdá, že investoři věří v pokračující „mantru“ Fedu, americké centrální banky, že současná míra inflace je „přechodná“, tedy že pomine. Kdyby zlato podporovaly obavy z inflace, bylo by za poslední dva týdny výše, než o 2,5 procenta. „Což samozřejmě není tento případ na základě prudkého poklesu v polovině června a následného pomalého rozmělňování,“ napsal server.

PSALI JSME: Jestřábí obrat americké centrální banky

Zdá se tedy, že drahý kov se pohybuje výše z jiných důvodů, a sice pro svou funkci „bezpečného přístavu“ před různými geopolitickými katalyzátory včetně šířící se varianty delta covidové nákazy a plánů na těžbu ropy, které se těžařské organizaci OPEC+ nedaří vyřešit.

Ceny zlata se včera pohybovaly poblíž čtyřtýdenního maxima poté, co předseda Fedu Jereme Powell zmírnil obavy investorů ujištěním, že se zpřísňováním politiky nespěchá, a zvýšil tak atraktivitu „žlutého kovu“ jako pojistky proti inflaci. Spotová cena zlata se včera pohybovala na úrovni 1826,27 dolarů za unci. Futures kontrakty na americké zlato vzrostly o desetinu procenta na 1827 dolarů.

PSALI JSME: Cena zlata v červnu klesla hlavně kvůli jestřábímu Fedu

(luk)