Zlato (oz) / USD
1 821,93
0,34 %
Zlato (oz) / CZK
39 154,84
0,09 %
EUR / USD
1,19
0,20 %
USD / CZK
21,49
0,26 %
Zlato
Jestřábí obrat americké centrální banky

Poté, co americká centrální banka (Fed) tento týden naznačila rychlejší zvyšování úrokových sazeb, kleslo zlato o téměř tři procenta a investoři se vydali na lov výnosů. Jde o největší jednodenní propad ceny zlata od letošního ledna, připomněl server Businessinsider.com.

Americký dolar byl ve čtvrtek vůči euru silnější, protože měny reagovaly na změny reálných výnosů. Vyšší reálné výnosy činí „zelenou bankovku“ pro investory atraktivnější. Foto: iStock

Podle analytiků Deutsche Bank chtělo 11 z 18 guvernérů udržet sazby na téměř nulové úrovni až do roku 2023, přičemž pouze šest z nich očekávalo více než jedno zvýšení. Ve středu jich však pouze pět chtělo udržet sazby na téměř nulové úrovni až do roku 2023, zatímco osm guvernérů předpokládalo tři a více zvýšení.

Když Federální rezervní systém naznačil, že by mohl zvýšit úrokové sazby ve Spojených státech rychleji, než původně plánoval, poslal tím investory do amerického dolaru a dalších výnosnějších aktiv, než jakým je zlato, které sice nenese žádný výnos, ale jež je považováno za „bezpečné útočiště“ v ekonomicky nejistých dobách. 

A ty zřejmě podle americké centrální banky končí. Tón jejího předsedy Jeroma Powella se teď změnil na optimistický, pokud jde o tempo růstu amerického trhu práce a pokud jde o probíhající očkovací kampaň proti onemocnění covid-19. Komentátoři si rovněž povšimli toho, že Powell naznačil možnost, že „inflace by se mohla ukázat jako vyšší a trvalejší, než se očekávalo“.

Dolar a výnosy dluhopisů vzrostly

„Aktualizace výhledu úrokových sazeb vedla k oslabení akcií, zatímco americký dolar a výnosy dluhopisů vzrostly. Výnosy pětiletých amerických státních dluhopisů vyskočily přibližně o 0,1 procenta, přičemž výnosy desetiletých dluhopisů byly rovněž vyšší a dosáhly 1,569 procenta,“ uvedl Oliver Blackbourn, portfolio manažer ve společnosti Janus Henderson.

Současně poukázal na větší nárůst výnosů státních dluhopisů s blízkou splatností, než dluhopisů s delší splatností. Výnosy 30letých amerických státních dluhopisů se totiž příliš nezměnily, protože dlouhodobější prognóza úrokových sazeb Fedu zůstala stejná na úrovni 2,5 procenta. „To již nějakou dobu působí jako referenční bod pro nejdéle splatné státní dluhopisy,“ konstatoval Blackbourn.

Americký dolar byl ve čtvrtek vůči euru silnější, protože měny reagovaly na změny reálných výnosů. Vyšší reálné výnosy činí „zelenou bankovku“ pro investory atraktivnější. Analytici proto očekávají, že to v nadcházejících dnech vyvolá určitý tlak na evropské akcie a měny.

1800 USD – hranice, již je třeba bránit

A také tlak na zlato. „Jestřábí obrat Fedu je pro zlaté býky velkou kaňkou, která by mohla v krátkodobém horizontu způsobit výprodej,“ domnívá se Edward Moya, hlavní analytik trhu ve společnosti Oanda. „Navzdory aktuálnímu oslabení zlata ale zůstává jeho střednědobý a dlouhodobý výhled jasný,“ uvedl Moya a dodal, že „úroveň 1800 dolarů za troyskou unci je pro býčí investory hranicí, kterou je třeba bránit“. 

Podle agentury Bloomberg „žlutý kov“ ve čtvrtek klesl na nejnižší úroveň za posledních šest týdnů – zejména proto, že dolar nadále posiloval v návaznosti na oznámení šéfa Fedu Jeroma Powella, že americká centrální banka zahájí diskusi o omezení nákupů dluhopisů. 

Inflace zlatu prospěje

Jde o první výrazný jestřábí obrat ze strany Fedu, jehož záplava stimulů do americké ekonomiky byla rozhodující pro silnou výkonnost zlata od začátku pandemie, připomněla agentura. Navzdory obratu však Powell uvedl, že prognózy úrokových sazeb „je třeba brát s velkou rezervou“, a varoval, že diskuse o zvýšení sazeb by byly „velmi předčasné“.

Americká centrální banka rovněž zvýšila své prognózy inflace, což by v případě, že nebude omezeno zpřísnění měnové politiky, mělo zlatu prospět. „Pokud právě začínající hospodářské oživení povede k dalšímu růstu cen, mělo by to podpořit i žlutý kov,“ citovala agentura Alexandra Zumpfeho, obchodníka s drahými kovy v rafinérské společnosti Heraeus. „To platí tím spíše, dokud budou reálné úrokové sazby záporné,“ dodal.

(luk)