Zlato (oz) / USD
1 844,15
0,19 %
Zlato (oz) / CZK
39 411,12
0,07 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
21,37
0,11 %
Zlato
Rekordní skok dovozu zlata do Indie

Dovoz zlata do Indie v březnu stoupl o neuvěřitelných 471 procent. Indové za pouhý měsíc nakoupili 160 tun zlata v hodnotě 8,4 miliardy dolarů, zatímco v březnu minulého roku za zlato utratili jen 1,23 miliardy dolarů. Za celé čtvrtletí se do Indie dovezlo 321 tun zlata oproti 124 tunám před rokem. Kdyby toto tempo vydrželo celý rok, spotřebovali by Indové třetinu veškerého zlata, které se za rok na celém světe vytěží.

Metals Focus je přesvědčen, že zlatníci a maloobchodníci v Indii si nyní vytvářejí zásoby zlata pro letošní prodlouženou svatební sezónu. Foto: iStock

Důvodů je několik. Chirag Sheth z londýnské konzultační společnosti Metals Focus je přesvědčen, že zlatníci a maloobchodníci si nyní vytvářejí zásoby zlata pro letošní prodlouženou svatební sezónu: „Jak poptávka v lednu a únoru rostla, byla naděje, že to bude pokračovat i ve druhém čtvrtletí vzhledem k tomu, že tentokrát máme prodlouženou svatební sezónu až do června. To vedlo k fenomenálnímu skoku v dovozu zlata, který jsme zaznamenali.“ 

Dalším důvodem velké poptávky po zlatu v Indii je snížení dovozního cla z 12,5 na 10,75 procenta. A také zlevnění zlata oproti rekordním cenám v minulém roce. Sheth ale pro televizi CNBC dodal, že očekává mírné zpomalení poptávky: „Zpomalení očekáváme vzhledem k tomu, že mnoho států a hlavních spotřebitelských center zlata vstupuje do lockdownu. A také kvůli volbám, jež mají dopad na poptávku po zlatě. V dubnu a v květnu se pravděpodobně dočkáme mírného snížení dovozů, které v červnu a červenci opět zrychlí,“ vysvětlil.

Pokud jde o cenu zlata, byl překvapivě velmi optimistický: „Věřím, že cena 2000 dolarů za unci je do konce letošního roku u zlata poměrně dobře dosažitelná.“ Taková prognóza od respektované firmy, jež si za každou radu neúčtuje míň než 200 dolarů, jistě stojí za zvážení.

(rek)