Celkem bylo v letech 2019-20 přes letiště v Ahmadábádu a Suratu pašováno 102 kg zlata. Jenže kvůli ztíženému mezinárodnímu cestování nemohli pašeráci zlata do Indie létat. Pro srovnání: V roce 2014 bylo podle indického daňového ředitelství na domácí trh nelegálně uvedeno zhruba 200 tun „žlutého kovu“.
„Vzhledem k přísným omezením mezinárodního cestování nemohli pašeráci, kteří převáželi zlato v různých formách, cestovat zpět z Indie. Pašování zlata se tak snížilo,“ citoval deník nejmenovaného vysokého úředníka ahmadábádské celní správy.
„Neoficiálními kanály se však do země z jiných zemí pašovalo menší množství zlata, než je obvyklé, a to kvůli omezením, která vláda uvalila na mezinárodní cestování,“ dodal zdroj. Zatímco v letech 2019-20 řešili příslušníci celní správy v Ahmadábádu a Suratu 163 případy, loni a letos to bylo čtyřikrát méně.
PSALI JSME: Do Indie tajnými cestami 50 tun zlata
Podle loňské zprávy agentury Bloomberg pandemie koronaviru zastavila příliv pašovaného zlata do Indie, jednoho z největších spotřebitelů tohoto kovu na světě. „Všechno, co se dnes pašuje, přichází přes pozemní hranice s Nepálem, Pákistánem, Bangladéší a Srí Lankou, ale ne z letišť,“ řekla loni agentuře Anantha Padmanabanová, předsedkyně Celoindické klenotnické rady.
Nelegální dodávky zlata do země se vloni podle odhadů snížily na asi dvě tuny měsíčně a celkově mohly za rok dosáhnout asi 25 tun. To je nesrovnatelné s odhadovanými až 120 tunami v roce 2019. To je zhruba 17 procent roční poptávky Indů po zlatě.
„Zlato se obvykle pašuje ze zemí, jako jsou Spojené arabské emiráty, Katar a Thajsko, kde jsou ceny žlutého kovu nižší, než v Indii,“ uvedl pro server Times of India nejmenovaný vysoký úředník ahmadábádské celní správy.
PSALI JSME: Pašování zlata do Indie neustává
A právě cena oficiálně prodávaného zlata v Indii je vodítkem k tomu, proč se zde nelegálnímu dovozu stále daří. „Když ceny zlata rostou, stoupají také jeho nákupy neoficiálními kanály,“ sdělil serveru dobře informovaný zdroj.
Do letošního ledna činilo Indii dovozní clo na zlato 12,5 procenta. Přestože jeho výši chtěli indičtí zlatníci snížit o 50 procent, došlo ke snížení dovozního cla na 10,75 procenta. Obchodníci se zlatem nicméně uvedli, že v době před vstupem nových zákonů v platnost se zlepšilo jejich dodržování a poklesly i nákupy z neoficiálních kanálů.
„V rámci zákona o GST (nový daňový zákon, který nahradil předchozí nepřímé daně, pozn. red.) byla také od 1. ledna plně zavedena povinnost elektronické fakturace. Ve snaze zlepšit dodržování předpisů se tak snížil nákup zlata neoficiálními kanály,“ uvedl Haresh Acharya, ředitel indické zlatnické a šperkařské asociace IBJA.
PSALI JSME: Rekordní skok dovozu zlata do Indie
(luk)