Zlato (oz) / USD
2 333,00
0,00 %
Jistota ve vlastních rukou
0

I přes pokles ceny je letošní zisk zlata dvouciferný

Zcela bez povšimnutí proběhla informace o vzestupu investic do fondů (ETF) zajištěných fyzickým zlatem. V minulém týdnu navýšily ETF držbu zlata o 12 tun. I mírně kladná květnová bilance signalizovala, že odliv investic z fondů se konečně zastavil. Aktuálně mají v trezorech 3 100 tun zlata v hodnotě 231 miliard dolarů.

Pokud by všechny centrální banky v rozvíjejících se zemích dosáhly alespoň deseti procent rezerv ve zlatě, globální poptávka by vzrostla o více než 75 procent. Ilustrační foto: Shutterstock

Aktivní byly i centrální banky, které své rezervy dle posledních dat v dubnu navýšily o 31 tun. A plánují další nákupy, i když lídr, čínská centrální banka, koupila v dubnu jen dvě tuny zlata a v květnu nic.

Přesto čtvrtina z 57 dotázaných centrálních bank v anketě WGC (World Gold Council, Světová rada pro zlato, pozn. red.) odpověděla, že počítá s růstem podílu zlata v rezervách. Ta čínská po nákupu 27 tun zlata v prvním čtvrtletí podle expertů jen čeká na pokles ceny.

V krátkodobém výhledu nevíme, ale ve středně i v dlouhodobém výhledu je trend vzestupné poptávky zřejmý. Lze parafrázovat analýzu švýcarského webu Finews. „Pokud by všechny centrální banky v rozvíjejících se zemích dosáhly alespoň deseti procent rezerv ve zlatě, globální poptávka by vzrostla o víc než 75 procent. A zdá se, že tento strukturální faktor bude pokračovat.“

PSALI JSME: Centrální banky zdražení zlata v nákupech nepřibrzdilo

A důvody? Kupodivu to není dedolarizace. Podle průzkumu WGC ji za víceméně relevantní považuje jen osm procent dotázaných bank, byť připouštějí že dolarové rezervy se sníží na nějakých 40-50 procent. Takže úrokové sazby?

„Reálné sazby zůstanou v nejlepším případě stabilní nebo mírně klesnou, což by mělo cenu zlata podpořit. Riziko návratu inflace v opačném scénáři je ale rovněž příznivé pro zlato,“ píší Finews. Aktualizované ekonomické projekce v letošním roce předpokládají pouze jedno snížení úrokové sazby v USA ve srovnání se třemi očekávanými donedávna.

Z pohledu čistých fakt zlato od začátku roku vzrostlo o 255,79 dolaru za unci (31,1 g) neboli o 12,4 procenta. Z globálních makro modelů analytiků Trading Economics vychází, že unce zlata bude na konci druhého čtvrtletí stát 2350,99 dolaru. Při pohledu do budoucna se za má za rok zvýšit na 2 424,29 dolaru.

PSALI JSME: Citi dál trvá na 3 000 dolarech za unci zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato