Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Hlad centrálních bank po zlatě pokračoval i v červenci

Celosvětové zlaté rezervy centrálních bank vzrostly v červenci o 37 tun po červnovém zvýšení o 64 tun. Po prvním pololetí čistých nákupů s 270 tunami tak poptávka centrálních bank od začátku roku překročila hranici 300 tun.

Poptávka centrálních bank po zlatě od začátku roku 2022 překročila hranici 300 tun. Ilustrační foto: iStock

Novinkou je, že největším kupujícím byla katarská centrální banka, která v červenci přidala do svých oficiálních rezerv 15 tun zlata. Méně již překvapí, že Česká národní banka nepřidala do rezerv ani gram.

Katarský přírůstek se zdá být největším měsíčním nárůstem v historii země, přinejmenším od roku 1967, i když je třeba poznamenat, že počáteční zveřejňované údaje nebyly jednotné. Zlaté rezervy Kataru nyní dosahují 72 tun (10 % všech rezerv, pozn. aut.), což je nejvíc v historii.

PSALI JSME: I Střední východ se zajišťuje zlatem

Reserve Bank of India, pravidelný kupec zlata, přidala do svých zlatých rezerv přes 13 tun – nejvyšší měsíční nákup od září 2021 (19 tun). To zvedlo celkové zlaté rezervy na 781 tun. Meziroční nárůst činí 27 tun zlata.

Centrální banka Turecka v červenci pozvedla oficiální zlaté rezervy o 12 tun. To je v zásadě v souladu s dosavadním měsíčním průměrem v letošním roce a čisté nákupy zlata meziročně dosáhly 75 tun. Celkově oficiální zlaté rezervy nyní činí 469 tun, což je dvouleté maximum.

PSALI JSME: Veleskok dovozu zlata do Indie

Centrální banka Uzbekistánu nakoupila v červenci dalších devět tun zlata – stejný objem jako v červnu. Po prodeji 25 tun v prvním čtvrtletí nyní čisté nákupy za letošní rok činí 11 tun. Celková zásoba zlata teď činí 373 tun (61 % devizových rezerv).

Národní banka Kazachstánu byla podle oficiálních údajů Mezinárodního měnového fondu (MMF) jediným prodejcem zlata. V červenci prodala 11 tun zlata, čímž se její čistý prodej od začátku roku dostal na bezmála 30 tun. Celkové oficiální zlaté rezervy nyní dosahují 373 tun, což stále ještě představuje 64 procent celkových rezerv a největší zlatý poklad ve Střední Asii.

PSALI JSME: Kazachstán už má víc zlata než Británie

Kromě oficiálně oznámených údajů prostřednictvím marketingové společnosti World Gold Council (Světová rada pro zlato) agentura Reuters oznámila pokles zlatých rezerv ve venezuelské centrální bance během prvního pololetí roku 2022, a to o šest tun na 73 tun.

Tato změna se dosud neprojevila ve statistikách MMF, protože poslední dostupná data z Venezuely jsou z června 2018. Ale i podle aktuálních dat má Venezuela po Brazílii a Mexiku třetí největší zásoby zlata v Latinské Americe.

PSALI JSME: Venezuela opět prodala tuny zlata

(rek)