Zlato (oz) / USD
1 909,02
0,02 %
Jistota ve vlastních rukou
0

I Střední východ se zajišťuje zlatem

Střední východ, který obrovsky bohatne na aktuálních cenách ropy, nezapomíná na zadní kolečka. Červenec, jak se ukázalo, byl pro tamní centrální banky rušný měsíc, protože nakupovaly zlato jako o život. Například katarská centrální banka koupila 14,8 tuny zlata.

Obyvatelé Kuvajtu za posledních šest měsíců údajně nakoupili devět tun zlatých mincí a šperků. Zákazníci preferují nákup slitků a mincí jako trezorovou investici. Ilustrační foto: iStock

Jde o největší nákup od roku 1967. Zásoby zlata Kataru nyní dosahují rekordních 72,3 tuny. Centrální banka Uzbekistánu v červenci nakoupila 8,7 tuny zlata, což odpovídá nákupům v červnu.  Celkově tak drží víc, než Velká Británie nebo Saúdská Arábie, přes 370 tun zlata, 60 procent svých devizových rezerv.

Podle některých analytiků mohly centrální banky chápat červenec jako strategické načasování nákupu zlata, protože ceny klesly na 16měsíční minimum, krátce i pod 1 700 dolarů za unci.

Cena zlata se po většinu roku potýká s tím, jak Federální rezervní systém v USA (americká centrální banka, pozn. red.) agresivně zvyšuje úrokové sazby ve snaze zchladit inflační tlaky.

Navzdory tomu však mnoho analytiků zlatu dál věří zejména proto, že ho centrální banky stále nakupují. V dlouhodobém horizontu budou podle nich ceny zlata taženy zejména vyšší poptávkou centrálních bank.

PSALI JSME: 3 000 dolarů za unci zlata? Centrální banky, které zlato nakupují, by mohly být katalyzátorem ceny

V rozhovoru pro Kitco News prezident a investiční ředitel Equinox Partners Sean Fieler řekl, že centrální banky nakoupí ještě víc zlata, aby se ochránily před celosvětovou fiskální krizí.

Dodal také, že mnoho rozvíjejících zemí má významnou expozici vůči americkému dolaru, který zůstává na 20letém maximu. „Centrální banky se tak dychtivě chtějí postavit světu, kde je dolar jedinou globální rezervní měnou. Zdá se, že zlato v tomto výpočtu figuruje na předním místě.“

Nezajišťují se pouze centrální banky. Obyvatelé Kuvajtu za posledních šest měsíců údajně nakoupili devět tun zlatých mincí a šperků, což je sice stejně, jako během první poloviny roku 2021, ale nyní zákazníci preferují nákup slitků a mincí jako trezorovou investici. Poptávka po investičním zlatu se v Kuvajtu během prvních šesti měsíců letošního roku zvýšila asi o 11 procent z 1,9 na 2,1 tuny.

Podle propočtů kuvajtského portálu The Times činily nákupy zlata od roku 2010 do konce června 2022 181,6 tuny, z toho 33,6 tuny bylo investiční zlato a mince. Dalších 79 tun podle dubnových čísel spravuje centrální banka. Průměrně se do Kuvajtu dováží od začátku roku měsíčně asi 1,5 tuny zlata, tedy asi 50 kilogramů denně, přičemž dosavadní měsíční průměr byl 1,2 tuny.

PSALI JSME: Nejdražší měnou světa je kuvajtský dinár, nejslabší íránský ríjál

(rek)

Další z kategorie Zlato