Zlato (oz) / USD
2 446,56
1,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Goldman Sachs: Zlato by při volatilitě trhu a silné poptávce mohlo překonat 3 000 dolarů

Vzhledem k tomu, že cena zlata letos dosáhla bezprecedentní úrovně a minulý měsíc dvakrát překonala 2 400 dolarů za troyskou unci, americká investiční banka Goldman Sachs předpovídá několik teoretických možností zvýšení ceny tažené silnou poptávkou a globální hospodářskou nejistotou na více než 3 000 dolarů do konce roku.

V pátek zlato podle agentury Bloomberg uzavřelo na novém dolarovém rekordu – 2 415,22 dolaru za unci. Ilustrační foto: Shutterstock

Nárůst ceny zlata způsobily centrální banky a spotřebitelská poptávka v Asii, což přispívá k problémům hospodářského růstu a znehodnocování měny. Čínská lidová banka navyšuje své zlaté rezervy 17 měsíců a jen v březnu přidala pět tun.

Tyto agresivní akvizice následují další země, jako Turecko, Indie, Kazachstán, které rovněž diverzifikují své rezervy, aby snížily závislost na americkém dolaru, uvádí informační web Invezz. Česko se v nákupech zlata letos v období od ledna do března umístilo v celosvětovém pořadí v první pětce, s uvedenými čtyřmi státy. Česká národní banka totiž v daném období nakoupila hned pět tun zlata.

PSALI JSME: Je zlatý boom důsledkem dedolarizace?

Nedávná rozhodnutí Fedu, americké centrální banky, také měla klíčovou roli ve zvýšení přitažlivosti zlata. Udržováním vysokých úrokových sazeb a naznačováním nepravděpodobnosti jejich budoucího snížení učinil předseda Fedu Jerome Powell zlato – aktivum, které nepřináší úrok – atraktivnější ve srovnání s aktivy s pevným výnosem.

Tato politika pomohla udržet cenu zlata stabilně nad 2 300 dolary a odolat dalším výkyvům trhu. Pokračující nepokoje, zejména na Blízkém východě rovněž posílily pověst zlata jako spolehlivého bezpečného aktiva.

I proto stratégové Goldman Sachs zůstávají optimističtí ohledně budoucí trajektorie ceny zlata a předpokládají cíl 2 700 dolarů za troyskou unci do konce roku – posílení o 17 procent oproti současným úrovním. Uvádějí, že mnoho investorů si otevírá účet pro obchodování se zlatem, aby mohli do drahého kovu investovat.

PSALI JSME: Zlatá pandemie má původ v Číně

Analytici mají různé scénáře, podle kterých by se zlato mohlo tlačit ještě výš. Například eskalace amerických finančních sankcí by kvůli zvýšeným nákupům centrálních bank mohla vytlačit cenu zlata až na 3 130 dolarů za troyskou unci.

Nebo výrazné rozšíření amerického pětiletého spreadu Credit Default Swap (rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou CDS – pojištění na nesplácení úvěru, pozn. aut.) by mohlo způsobit růst ceny na 3 080 dolarů za unci.

PSALI JSME: Rekordní čtvrtletí nákupů zlata do devizových rezerv

(rek)

Další z kategorie Zlato