Zlato (oz) / USD
2 337,96
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Drží cenu zlata nejistota kolem Deutsche Bank?

Podle aktuálních příznaků by cena zlata měla zůstat stabilní až do květnového zasedání amerických centrálních bankéřů. Proslechlo se, že jejich předseda Jerome Powell na soukromé schůzce s kongresmanem Kevinem Hernem prozradil, že ještě jedno zvýšení úrokové sazby přijde. Ke všeobecnému překvapení to však s trhy neudělalo vůbec nic, protože tomu prostě nevěří a usuzují, že šlo jen o vypuštění balónku, jak je nyní v módě u našich vládních představitelů.

Německý bankovní gigant čelil v posledních letech četným skandálům od podvodného obchodování se zlatem na americké burze (spoofing) až po vazby s Jeffreyem Epsteinem a neschopnosti zabránit jeho milionům dolarů v podezřelých transakcích. Ilustrační foto: iStock

Povídačky o tom, že v současném světě jsou sázky na zlato cestou do pravěku, se také ukázaly jako liché. Jen co se otřásla stabilita několika bank, cena zlata skočila nad 2 000 dolarů za troyskou unci, dokud regulátoři nedali energicky najevo, že všechny ztráty zaplatí. Pak se investoři uklidnili a přesunuli své spekulace do rizikovějších aktiv.

Vysoká cena zlata však prozrazuje, že všechno ještě v pořádku není. Zkušení pozorovatelé trhu se domnívají, že je příliš brzy na domněnku, že se všechno vyjasnilo. Nejčastěji se nyní mluví o Deutsche Bank, jedné z největších a nejkontrolovanějších finančních institucí na světě.

Německý bankovní gigant čelil v posledních letech četným skandálům od podvodného obchodování se zlatem na americké burze (spoofing) až po vazby s Jeffreyem Epsteinem a neschopnosti zabránit jeho milionům v podezřelých transakcích. „Přestože znali jeho kriminální minulost, hráli hlavní roli v jeho finančních transakcích,“ píše se na americkém portálu Yahoo.

PSALI JSME: Deutsche Bank souhlasí se sankcí 130 milionů dolarů

„Banka dostala v New Yorku pokutu 150 milionů dolarů za Epsteinův skandál a kvůli neschopnosti odhalit praní špinavých peněz ze dvou evropských bank, se kterými úzce spolupracovala. Navíc propojenost Deutsche Bank s dalšími finančními institucemi zvyšuje potenciál dominového efektu, pokud by se banka dostala do problémů s likviditou. Také americká centrální banka ji několikrát varovala, že její metody prevence praní špinavých peněz jsou nedostatečné.“

Deutsche Bank říká, že se těmito problémy zabývá, ale bude to pravděpodobně dlouhá cesta a není jasné, zda úspěšná. Její akcie během jednoho měsíce propadly o 22,5 procenta.

„Výprodej akcií a dluhopisů Deutsche Bank z minulého týdne přitáhl pozornost regulačních orgánů a vyvolal debatu o tom, zda šlo jen o znepokojení investorů. Náklady na pojištění Deutsche Bank proti nesplácení tak prudce vzrostly, což v pátek přispělo k 8,5% poklesu akcií banky obchodovaných ve Frankfurtu,“ napsal Wall Street Journal.

PSALI JSME: Deutsche a UBS budou platit za manipulace

(rek)

Další z kategorie Zlato