Zlato (oz) / USD
1 734,70
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
37 608,13
0,01 %
EUR / USD
1,21
0,00 %
USD / CZK
21,68
0,00 %
Světová ekonomika
Deutsche Bank souhlasí se sankcí 130 milionů dolarů

Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo oficiální verdikt v kauze Deutsche Bank. Ne téměř 125 milionů, jak uvedla Česká televize, ale plných 130 milionů dolarů musí banka zaplatit za urovnání úplatkářské aféry a spoofing při obchodování se zlatem a dalšími drahými kovy. Je to o sto milionů víc, než uváděla média v minulých třech letech během vyšetřování.

Deutsche Bank se zapojila do zločineckého systému, aby zakryla platby takzvaným konzultantům po celém světě, kteří sloužili jako kanály pro úplatky zahraničním úředníkům Foto: iStock

Kromě pokut a vrácení neoprávněných zisků se Deutsche Bank také dohodla na spolupráci s americkými vládními vyšetřovateli na základě tříletého odkladu tohoto verdiktu.

Porušení zákona bylo víc. „Případ úplatku se týká nelegálních plateb a falešného vykazování některých částek v účetních knihách v letech 2009 až 2016,“ uvedlo ministerstvo spravedlnosti v tiskové zprávě.

„Banka „vědomě a záměrně“ vedla falešné záznamy poté, co se její zaměstnanci spikli se saúdským konzultantem, aby usnadnili tok úplatků ve výši přes milion dolarů.“

V jiné kauze banka proplatila víc než tři miliony dolarů „bez faktur“ konzultantovi v Abú Dhabí „který postrádal kvalifikaci … kromě jeho rodinného vztahu s klientem s rozhodovací pravomocí“.

Spoofing 

V případě podvodu s komoditami, zejména se zlatem, zadávali obchodníci se vzácnými kovy pobočkám Deutsche Bank v New Yorku, Singapuru a Londýně v letech 2008 až 2013 falešné obchodní příkazy, aby profitovali tím, že oklamali ostatní účastníky trhu (spoofing), uvedlo ministerstvo spravedlnosti USA s poznámkou, že dohoda zohlednila spolupráci Deutsche Bank při vyšetřování i v těchto případech.

„Deutsche Bank se zapojila do zločineckého systému, aby zakryla platby takzvaným konzultantům po celém světě, kteří sloužili jako kanály pro úplatky zahraničním úředníkům a dalším, aby mohla nespravedlivě získat a udržet lukrativní obchodní projekty,“ sdělil portálu Yahoo prokurátor Seth DuCharme z východního newyorského obvodu.

„Tento úřad bude dál stíhat finanční instituce působící ve Spojených státech zapojené do praktik usnadňujících trestnou činnost za účelem falšování jejich účtů, rozvah nebo jiných finančních dokumentů,“ dodal DuCharme.

„Přijímáme odpovědnost za uvedené akce, které proběhly v letech 2008 až 2017,“ prohlásil mluvčí Deutsche Bank Dan Hunter a dodal, že banka přijala „významná nápravná opatření“ od náboru zaměstnanců až po modernizaci technologií, aby tyto nedostatky odstranila.

(rek)