Zlato (oz) / USD
2 029,65
0,28 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Drahé zlato lákalo k ziskům

Skutečným zlatem zajištěné fondy obchodované na burze (ETF) jsou důležitým zdrojem poptávky po zlatě. Využívají ho institucionální i individuální investoři. Tyto ETF tvoří výraznou část světového trhu se zlatem a jsou jedním ze způsobů, jak investovat do spolehlivého zlata, i pro drobné investory. Ale po Novém roce lze sledovat jen odliv těchto investic. Za první dva lednové týdny o 35 tun. Při ceně 2 055 dolarů za unci se však snaze něco vydělat ani nelze divit.

Kam půjde hotovost, až Fed začne snižovat sazby? Určitě se jí hodně přelije na akciové trhy, ale část také do zlata prostřednictvím ETF. Ilustrační foto: iStock

„Největší zlatý fond světa SPDR Gold Trust meziměsíčně klesl o 2,2 procenta, i když zůstává blízko svých historických maxim,“ konstatuje web Tastylive. Podle sdružení producentů zlata World Gold Council (WGC) pokles nebyl tak drastický a v posledním týdnu činil jen 0,7 procenta.

Ale i tak to byl největší odliv investic do zlata, byť šlo jen o 5,8 tuny. Celkem bylo v tomto fondu k 1. lednu 879 tun zlata a ve všech sledovaných fondech, kterých je kolem stovky, bylo nejnovějších dat ze 12. ledna 3 189 tun zlata. Zhruba stejně váží druhý největší poklad světa v německé centrální bance.

Ale i tak je celková známá držba zlata ve fondech ETF na nejnižší úrovni od února 2020, i když hodnota těchto investic vzrostla kvůli zvýšení cen zlata. „Není to tak, že by zlato bylo riskantní investice. Právě naopak, ale zdá se, že investoři si chtějí prozatím držet hotovost – pravděpodobně kvůli nejistotě ohledně snižování úrokových sazeb americké centrální banky (Fed),“ píše Tastylive.

PSALI JSME: Zlato bylo v roce 2023 překvapivou hvězdou. Co způsobilo růst jeho ceny?

„Vyšší úrokové sazby v posledních dvou letech motivovaly investory k držení hotovosti, většinou ve formě fondů peněžního trhu, vázaných vkladů a dluhopisů. Podle Institutu investičních společností činila aktiva peněžních fondů k 10. lednu téměř šest bilionů dolarů – což je absolutní rekord.“ Hodnota zlata ve fondech podle WGC zatím činí něco málo přes 214 miliard dolarů.

Ale je tu otázka: Kam půjde hotovost, až Fed začne snižovat sazby? Mnoho jí zřejmě ve fondech peněžního trhu nezůstane. Určitě se jí hodně přelije na akciové trhy, ale část také do zlata prostřednictvím ETF.

Pokud se investoři do zlatých ETF skutečně vrátí, mohlo by to vytlačit cenu zlata výš, protože fondy budou nakupovat. Dnes trhy čekají první snížení úrokových sazeb Fedu v květnu, takže budeme muset pár měsíců počkat, ale hned po prvním snížení úroků může cena zlata vyrazit na zteč.

PSALI JSME: Zlaté vyhlídky pro příští rok

(rek)

Další z kategorie Zlato