Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

ČNB v červnu nakoupila rekordní množství zlata

Podle nejnověji zveřejněných údajů Česká národní banka (ČNB) v červnu nakoupila 2,52 tuny zlata. Takový měsíční objem v tomto tisíciletí ještě nezaznamenala. Její devizové rezervy uložené do zlata tak stouply na 19,56 tuny. Podle statistiky organizace WGC (Světové rady pro zlato) byla naše národní banka v prvním čtvrtletí pátým největším kupcem zlata na světě.

Česká národní banka v červnu nakoupila 2,52 tuny zlata. Její devizové rezervy uložené do zlata tak stouply na 19,56 tuny. Ilustrační foto: iStock

Stačilo k tomu v březnu koupit 1,54 tuny zlata. Se čtvrtletními výsledky Singapuru (68,69 tuny) a Číny (57,85 tuny) se to nedá srovnávat, ale byl to teprve začátek. S pořádnými nákupy zlata začala naše centrální banka až po únoru, kdy její alokace zlata činila 11,95 tuny. V březnu se zvýšila na 13,5 tuny, v dubnu na 15,3 tuny a v květnu na 17,04 tuny.

Guvernér ČNB Aleš Michl se při svém nástupu do funkce v červenci 2022 netajil se záměrem obnovit zlatý poklad republiky a do rezerv nakoupit alespoň sto tun zlata. Tehdy mělo 11,3 tuny zlata v rezervách účetní hodnotu 636 milionů dolarů. Letos v květnu hodnota zlata tuzemské centrální banky poprvé přesáhla miliardu dolarů a v červnu včetně depozit a zlata ze swapových operací činila 1,193 miliardy dolarů.

Z celkových devizových rezerv a ostatních devizových aktiv České národní banky ve výši 141 miliard dolarů se po červnovém navýšení o šest miliard podíl zlata jen pomalu přibližuje k jednomu procentu. Mezi stovkou největších držitelů zlata Česko podle WGC stále zůstává na 67. místě.

PSALI JSME: ČNB má ve zlatě už přes miliardu dolarů

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato