Zlato (oz) / USD
2 331,06
0,57 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Češi zdvojnásobili útraty za zlato

Do Česka se podle nejnovějších dat statistického úřadu v únoru dovezlo 934 kilogramů zlata, což je dvojnásobek toho, co se dovezlo v únoru minulého roku, kdy to bylo 498 kilogramů. Češi také do zlata investovali skoro dvojnásobnou částku. Oproti 609 milionům loni to letos byla 1,2 miliardy korun.

Do Česka se podle nejnovějších dat statistického úřadu letos v únoru dovezlo 934 kilogramů zlata, což je dvojnásobek toho, co se dovezlo v únoru minulého roku. Ilustrační foto: iStock

Jen za první dva měsíce letošního roku tak import zlata činil 1,66 tuny, vyvezeno bylo jen 310 kilogramů. Určit přesně, kolik zlata směřovalo do šperkařského průmyslu a kolik posloužilo jako investice, je velice obtížné, protože globální bezpečnostní agentury, které k nám zlato dovážejí, stejně jako prodejci, tato fakta utajují.

Vzhledem k tomu, že raženého zlata, jež primárně funguje jako investiční, bylo v únoru dovezeno 762 kilogramů a litého zlata 172 kilogramů, lze odvodit, že většina dovezeného zlata slouží především k investicím. A to včetně 260 kilogramů zlata dovezeného pro výrobu mincí. Tím spíš, že i lité zlato většiny švýcarských rafinerií se v gramážích vyšších než čtvrt kilogramu prodává jako investiční.

Pro potřeby elektrotechnického průmyslu letos žádné zlato nebylo deklarováno. Naposledy se pro tento obor dovezly tři kilogramy prachového zlata v prosinci minulého roku.

PSALI JSME: Češi v lednu zdvojnásobili nákupy zlata

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato