Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Dolarová show nabírá na síle. Jak dlouho to ČNB vydrží?

Americká ministryně financí Janet Yellenová podporuje silný dolar, takže analytikům nezbývá než konstatovat, že dolar drží zlato na velmi krátkém vodítku. Varují před dalším významným poklesem ceny zlata v krátkodobém horizontu.

Dolarová show nabírá na síle. Jak dlouho to ČNB vydrží? Ilustrační foto: iStock

Takový je ovšem pohled z Wall Street a burzovního obchodování obecně. Pro drobné investory v Česku je to skvělá zpráva. Alespoň do té doby, než Česká národní banka (ČNB) přestane nadhodnocovat naši měnu.

Zlato se nyní drží pod 1 700 dolary za unci a roste riziko poklesu pod 1 600 dolarů. Riziko je to ovšem v řeči spekulantů. Pro drobného i dlouhodobého investora je to naopak naděje, že zlato pořídí ještě levněji.

Mezi hlavní hnací síly snižující cenu zlata patří agresivní politika amerického Federálního rezervního systému (Fed, americká centrální banka, pozn. red.), který zvyšováním úrokové sazby dělá dnes z dolaru lepší investici než zlato. Otázka z druhého břehu však zní: Koupit drahý dolar, nebo levné zlato?

PSALI JSME: Je dolar děravým záchranným člunem?

Kromě již tak ohromných zisků dolaru ve výši 18 procent od začátku roku, získala teď investice do americké měny a jejich derivátů na atraktivitě tím, že se dočkala i podpory Yellenové.

Ta posilování americké měny popsala jako „logický výsledek“ ve světle toho, co Fed dělá ve srovnání s jinými centrálními bankami. „Tržně určená hodnota dolaru je v americkém zájmu,“ řekla ministryně financí televizi CNBC. Popsala také současnou sílu amerického dolaru jako „přiměřenou“.

Její komentář přichází uprostřed rostoucí kritiky, že silný dolar by mohl mít škodlivý dopad na rozvíjející se ekonomiky, protože finanční možnosti se pro ně výrazně snižují.

Připomeňme, že Fed letos předvedl nejagresivnější měnovou politiku od 80. let a zvýšil sazby o 300 bazických bodů na současné rozmezí 3 až 3,25 procenta. Trhy čekají další zvýšení o 75 bodů v listopadu a o 50 bodů v prosinci.

PSALI JSME: Cenu zlata diktuje dolar

Minulý týden i Organizace spojených národů naléhala na Fed a další centrální banky, aby zmírnily zvyšování sazeb, a varovala, že přísnější měnová politika stlačí globální ekonomiku do recese. Jenže po komentářích Yellenové dolarová show ještě nabrala na síle.

„Zhodnocení dolaru je špatnou zprávou pro globální ekonomiku, protože bude dále snižovat poptávku po zboží a přispěje ke globálním inflačním tlakům. Je to další důvod, proč si myslíme, že v příštím roce (globální ekonomika) upadne do recese,“ uvedla ekonomka britské výzkumné společnosti Capital Economics Ariane Curtisová.

Jenže i americký prezident Joe Biden tento týden riziko recese bagatelizoval, z čehož opět profitoval dolar. „Nemyslím si, že dojde k recesi. Pokud ano, bude velmi mírná,“ řekl Biden televizi CNN.

PSALI JSME: Zlato nebo dolar?

„Mnoho analytiků proto předpovídá, že síla dolaru přetrvá do roku 2023,“ konstatuje portál Kitco News. „U zlata je krátkodobý výhled poměrně negativní, protože Fed pokračuje ve zpřísňování, což podle analytiků nutí ostatní centrální banky Fed následovat.“

„Fed bude dál vysávat likviditu z globálních trhů, bude stále víc omezovat možnosti ostatních centrálních bank a zároveň tlačit na zpomalení růstu ekonomiky. To by mělo dál podporovat dolar a zároveň snižovat ceny zlata navzdory rostoucím rizikům recese,“ uvedli komoditní makléři z TD Securities.

Jejich radou investorům je ignorovat poplašné sirény zlata a počkat, až bude dosaženo dna. Jenže čeští investoři by na to neměli už ve středním horizontu spoléhat. Je totiž jen otázkou času, jak dlouho a jak masivně bude ČNB uměle posilovat korunu. Až s tím přestane, cena zlata pro Čechy rychle vyskočí nahoru.

PSALI JSME: Investujte do zlata, dokud ČNB uměle drží vysoký kurs koruny, radí analytik

(rek)