Zlato (oz) / USD
2 233,17
2,50 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dolar teď drží zlato v zákopech

Cena zlata sice jen hájí obsazené pozice, ale neznamená to, že by se na trzích nic nedělo. Vše se teď točí kolem amerického dolaru. Neočekávané snížení úrokových sazeb Švýcarskou národní bankou a náznaky Bank of England a Reserve Bank of Australia, že na jejich měnách se už nebude moc vydělávat, znamenaly pokles libry, australského dolaru i eura. Dolar tak zůstal jedinou bezpečnou měnou, která slušně vynáší, a tudíž posílil a zahnal zlato do zákopů.

Cena zlata sice jen hájí obsazené pozice, ale neznamená to, že by se na trzích nic nedělo. Vše se teď točí kolem amerického dolaru. Ilustrační foto: iStock

Tím zároveň zdražil zlato spekulantům v jiných měnách, a ti tak vyčkávají, co bude dál. Jestli na finančních trzích nenastane žádné zemětřesení, s investicemi do zlata se to tak potáhne až do zveřejnění jádrové inflace v USA, ale nikdo nepředpokládá, že by to odradilo americké centrální bankéře od červnového snížení sazeb, zejména pokud inflace zůstane utlumená.

Nikde se neobjevila ani stopa pochybností, že by zlato nemělo být letos v zelených číslech, otázkou tak zůstává, jestli budou jedno nebo dvouciferná. Dvouciferný zisk v našem tisíciletí zapsalo zlato už dvanáctkrát. Rekordní byl rok 2007, kdy zlato podle statistiky agentury Reuters vydělalo 30,9 procenta a celkem šestkrát hodně přes 20 procent (např. v roce 2010 to bylo 29,5 %, pozn. aut.).

PSALI JSME: Zlato od přelomu století překonává dluhopisy i akcie

Jen sedmkrát se zlatu od začátku tisíciletí v dolarovém vyjádření nedařilo, což ale neplatí pro měny ostatních rozvinutých států, kde se zlato v červených číslech objevilo v průměru třikrát. Pouze jednou zlato propadlo ve všech měnách, a to v roce 2013, kdy nejtragičtější ztrátu zaznamenalo v eurech, a to 30,9 procenta. Dlužno dodat, že o tři roky dřív zlato v eurech vykázalo zisk 38,6 procenta.

Na rozdíl od oné nejkrutější prohry v eurech, zaznamenalo zlato nejdrtivější vítězství v britských librách, ve kterých v roce 2008 cena zlata stoupla o 43 procenta! Všechny tyto výkyvy se spojují s velkou finanční krizí a ukazují spíš na problémy jednotlivých měn než na problémy zlata.

PSALI JSME: Zlato nad akciemi vítězí

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato