Zlato (oz) / USD
1 908,83
0,29 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato nad akciemi vítězí

Zadlužení USA přesáhlo 100 procent HDP, čímž se země ocitla v nebezpečné zóně, která historicky vedla většinu zemí do krize ve stylu banánových republik. To znamená propad měny a kolaps úvěrů. V uplynulém roce byl dolar ještě silný vůči ostatním měnám. Domníváme se však, že rizika jsou vysoká, že na investici do zlata dosud není pozdě.

V loňském roce zlato také převýšilo všechny měny kromě švýcarského franku a japonského jenu. Také se dobře drželo ve srovnání s dluhopisy. Foto: iStock

Takto ostrá slova zvolil britský správce majetku společnost Tocqueville Asset Management ve svém posledním dopise investorům.

V roce 2018 cena zlata klesla o 1,6 %, hodnota akcií v americkém indexu Standard and Poor’s 500 ztratila 4,4 %.

„Jak téměř všichni investoři mohou potvrdit, index S&P 500 ale maskuje plný rozsah poklesu akciových trhů kvůli tomu, že sleduje jen vybrané akcie,“ stojí v dopise.

V loňském roce zlato také převýšilo všechny měny kromě švýcarského franku a japonského jenu. Také se dobře drželo ve srovnání s dluhopisy.

Historie mluví pro zlato

Zlato historicky vždy překonalo akcie v období tržního stresu. Tocqueville identifikovala 11 historických epizod od roku 1987, během nichž porovnávala výnosy zlata, dluhopisů a akcií. Například po teroristickém útoku na newyorská dvojčata zlato do roka zhodnotilo o 16,6 %, americké státní dluhopisy o 11,3 %, zatímco akcie ztratily 22,3 %.

Po globální krizi 2007–2009 zlato posílilo o 25,6 %, dluhopisy o 15,8 %, akcie propadly o 54,5 %. A nejčerstvěji během obchodní války s Čínou a zvyšování úrokových sazeb za poslední čtvrtletí loňského roku zlato posílilo o 5,1 %, dluhopisy o 2,5 %, akcie oslabily o 17,9 %.

V důsledku ekonomických a geopolitických krizí od roku 1987 zlato v průměru zhodnotilo o 6,8 %, zatímco S&P 500 klesl o 19,4 %. „Podle našeho názoru stojí akcie na prahu medvědího (poklesového) trhu, který může trvat tři až pět let,“ konstatuje analýza.

„Stan Druckenmiller (který před odchodem do důchodu v roce 2010 ve svém fondu dosahoval v průměru 30% výnos) je o tom rovněž přesvědčen,“ dodává Tocqueville, který na jeho vyjádření na svých stránkách odkazuje.

Medvědí trh

Jen málo investorů si dnes uvědomuje skutečnou podstatu očekávaného medvědího cyklu, protože ho nikdy nezažili. Současný pokles zatím jen tlačí investory k tomu, aby se obrátili na zlato a jiné strategie, které by kompenzovaly špatné výsledky generované jejich hlavními strategiemi.

Ekonomická média definují medvědí trh jako 20% pokles, což je  podle Tocqueville povrchní a zavádějící charakteristika. „Skutečnou podstatou medvědího trhu je posun v investiční psychologii od optimismu k hlubokému pesimismu. Optimismus je vyvrácen neotřesitelným přesvědčením, že finanční aktiva neslibují žádný zisk, což se opakuje a prodlužuje zklamání na delší dobu.“

Své přidá i dolar

Známý investor Ray Dalio nedávno předpověděl 25% pokles hodnoty americké měny v příštích několika letech. „Tento názor sdílíme. Dalio ale neupřesnil, díky čemu dolar poklesne. Pokles takového rozsahu vůči jiným předním měnám, jako je euro, jen a čínský juan je ale diskutabilní, protože by narušil světový obchod. V každém případě se pokles hodnoty dolaru projeví zvýšením hodnoty zlata,“ dodává dopis investorům.

„Spojené státy začínají mít poměr dluhu k HDP hodný banánové republiky. Podle našeho názoru je zlato protijedem vůči nežádoucím důsledkům dluhové krize. Vždy totiž ochrání kapitál při znehodnocení měny,“ uvádí mimo jiné argumenty Tocqueville.

(rek)

 

Další z kategorie Zlato