Zlato (oz) / USD
1 957,58
0,10 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Detektivové zatím našli jen přetavené zlato

Vyšetřovatelé, kteří se zabývají krádeží zlatých mincí z bavorského muzea v Manchingu, o které jsme již psali, našli hrudky zlata, jež zřejmě vznikly roztavením části z uloupených 483 keltských mincí z prvního století před naším letopočtem. Stále však doufají, že zbytek najdou neporušený. Vyplývá to z dalších informací zveřejněných policií.

Vyšetřovatelé, kteří se zabývají krádeží zlatých mincí z bavorského muzea v Manchingu, našli hrudky zlata, jež zřejmě vznikly roztavením části z uloupených keltských mincí. Ilustrační foto: iStock

„Víme, že asi 70 zlatých mincí je zjevně nenávratně ztraceno,“ řekl agentuře Associated Press bavorský ministr kultury Markus Blume. „Ale samozřejmě stále je naděje, že se nám podaří najít zbytek zlatého pokladu.“

Pátrání pokračuje v Meklenbursku-Předním Pomořansku, kde byli čtyři podezřelí zatčeni. Jde o telekomunikačního inženýra, účetního, vedoucího obchodu a zaměstnance demoliční firmy. Od svého zatčení ale zatím žádné další informace policistům neposkytli.

PSALI JSME: Zlatý poklad Keltů gang profesionálů nejspíš roztaví

Soud nařídil, aby zůstali ve vazbě až do případného obvinění z loupeže, za což může být uloženo odnětí svobody až na deset let. Tři z nich jsou také podezřelí z účasti na 11 dalších vloupáních nebo pokusech o ně v Německu a v Rakousku v letech 2014 až 2022, jejichž cílem byly supermarkety, úřad pro registraci vozidel a kasino.

Úřady uvedly, že loupeže spojuje nalezená DNA a také podobný způsob provedení, kdy zloději měli na sobě černé kombinézy, zajištěná páčidla a rádiové rušičky, jimiž narušili poplašné systémy spolu s přestřihnutím telefonních kabelů.

Jak náš web již uvedl, i před loupeží v Manchingu byly v telekomunikačním uzlu přestřiženy kabely, čímž byly vyřazeny místní sítě, a zloději se pak během noci dostali dovnitř a ven z muzea za devět minut, aniž by spustili poplach.

PSALI JSME: Lupiči keltského zlata byli dopadeni

Část použitého vybavení byla nalezena při úterních raziích ve 28 nemovitostech, kdy se u jednoho z podezřelých našlo v igelitovém sáčku také 18 kousků zlata. Předpokládá se, že každý z nich pochází z roztavení asi čtyř mincí. Nestandardní odlitky zlata do značné míry odpovídají složení ukradených mincí, avšak analýzy ještě pokračují.

Vyšetřovatelé rovněž zjistili, že vozidla, která si podezřelí pronajali, byla použita k prozkoumání dalších možných cílů v Německu u muzeí ve Frankfurtu nad Mohanem, Idar-Obersteinu, Trevíru a Pforzheimu. Zdá se, že loupež v Manchingu byla prvním cílem gangu, který se přesměroval na kulturní poklady.

PSALI JSME: Bodeho muzeum: Loupež stokilové zlaté mince

 (rek)

Další z kategorie Zlato