Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Degussa: Zlato by letos mohlo vyrůst až na 2 100 dolarů

Všeobecně rozšířené očekávání, že centrální banky letos zpřísní svou měnovou politiku, prozatím drží ceny drahých kovů, zejména zlata, na uzdě. Společnost Degussa, největší německý obchodník se zlatem, se domnívá, že centrální banky nakonec před snížením inflace upřednostní cíl „udržet ekonomiky v chodu“.

Degussa, největší německý obchodník s drahými kovy, předpokládá, že cena zlata se letos zvýší až na 2 100 dolarů za troyskou unci. Ilustrační foto: Shutterstock

To by znamenalo, že zpřísňování měnové politiky bude mnohem méně výrazné a zůstane do značné míry kosmetické, což udrží úrokové sazby očištěné o inflaci hluboko v záporných hodnotách.

„Na tomto pozadí vidíme poměrně dobrou šanci, že se cena zlata vrátí ke svému dlouhodobému růstovému trendu – zejména proto, že žlutý kov stále považujeme za podhodnocený při současných cenách,“ informovala firma ve svém výhledu drahých kovů pro letošní rok. Degussa kromě jiného očekává, že se letos zvýší poptávka institucionálních investorů po zlatě, což by letos mohlo vynést jeho cenu až ke 2 100 dolarům za troyskou unci.

Zlepšení poptávky po stříbře v průmyslovém, elektronickém a solárním sektoru je pak dobrou podle Degussy předzvěstí růstu ceny stříbra v letošním roce. Její odborníci odhadují, že „zejména s ohledem na rostoucí cenu zlata má cena stříbra dobrou šanci na růst a dosažení 28,2 dolaru za unci se jeví jako docela možné“.

PSALI JSME: Je nejvyšší čas nakoupit zlato, tvrdí Degussa

Cenu platiny by mělo podpořit zlepšení automobilového průmyslu. Navíc tlak na „zelenou politiku“ má potenciál zvýšit poptávku po platině. „Celkově existuje velká šance, že cena platiny bude pokračovat v oživení, které začalo na podzim 2020, a v průběhu letošního roku se posune k 1 175 dolarům za unci,“ uvedla Degussa. Cena palladia by podle ní letos měla vyrůst na 2 261 dolarů za unci.

Degussa v minulosti už nejednou prokázala, jak trefné jsou její předpovědi, pokud jde o vývoj cen drahých kovů. Například v lednu 2020 firma predikovala, že cena zlata by mohla do konce roku 2020 dosáhnout zhruba 1700 dolarů za troyskou unci. Průměrná cena žlutého kovu za celý rok 2020 přitom dosáhla 1753 dolarů.

Dodejme, že v roce 2019 byla průměrná cena zlata za celý rok ve výši 1382 dolary za unci a vloni to byly 1804 dolary za troyskou unci. Cenové rozpětí, v němž by se letos zlato mohlo pohybovat, vymezila Degussa na 1700-2280 dolarů za unci.

PSALI JSME: Degussa prognózuje 1700 dolarů za unci zlata ještě letos

(luk)