Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Degussa prognózuje 1700 dolarů za unci zlata ještě letos

Ekonom je odborník, který bude zítra vědět, proč se věci, které včera předpovídal, nestaly dnes, napsal americký humorista Evan Esar. Podle tržního reportu největšího německého obchodníka se vzácným kovy Degussa dost trefná charakteristika.

Jaké jsou, jež Degussa považuje za zvlášť důležité jako argumenty pro investici do drahých kovů? Foto: iStock

„Lidé se orientují na budoucnost. S minulostí už nic neudělají, ani to, co se děje dnes, neovlivňuje  tolik současnost jako budoucnost. Je tedy jasné, že se lidé chtějí dozvědět víc především o budoucnosti, i když se předpovědi až příliš často ukážou jako špatné,“ uvedla Degussa.

V následujícím textu proto Degussa stručně vyzdvihuje některé důvody, které považuje za zvlášť důležité jako argumenty pro investici do budoucnosti v podobě drahých kovů.

■ Cyklický vzestup světové ekonomiky se letos pravděpodobně nezastaví, ale bude pokračovat, byť v poněkud nižším tempu. Lze však očekávat, že se budou zvyšovat rizika zpomalení, protože ekonomiky jsou dál uměle podporovány extrémně laxními měnovými politikami.

■ Budou pokračovat nulové a záporné úrokové sazby a rostoucí cena aktiv sníží kupní sílu peněz.

■ V tomto prostředí se nám zdá velmi pravděpodobné, že vzestup ceny drahých kovů bude pokračovat: Cena zlata by mohla do konce roku 2020 dosáhnout zhruba 1700 dolarů za troyskou unci.

■ Celkově mají investoři stále dobré důvody držet zlato a stříbro jako součást likvidních aktiv,  protože tyto drahé kovy mají nejen potenciál ke zvýšení ceny, ale také pojistí proti ztrátám spojeným s krizí. To znamená, že z pohledu investora lze zlato a stříbro klasifikovat jako snižování rizika a zvyšování zisku. Držení zlata a stříbra se tedy vyplatí. 

■ Hlavní světové banky dál snižují kupní sílu svých měn podporou inflace. Prostředí velmi nízkých, nulových, nebo dokonce záporných úrokových sazeb znamená znehodnocení měn.

■ Navíc zlato a stříbro chrání investora před úvěrovým selháním nebo platební neschopností, jejichž pravděpodobnost roste, protože inflační a úvěrový boom už trvá příliš dlouho.

(rek)