Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Commerzbank: Zlato bude zvýšení sazeb Fedu ignorovat

Cena zlata se s počátkem nového týdne propadla pod 1 880 amerických dolarů za troyskou unci. Ve středu se všeobecně očekává, že americký Federální rezervní systém (centrální banka USA) zvýší úrokové sazby o 50 bazických bodů. Podle názoru stratégů Commerzbank, jedné z největších německých bank, by však tato událost neměla mít na žlutý kov vliv.

Podle názoru stratégů Commerzbank by zvýšení úrokových sazeb americké centrální banky nemělo mít na zlato vliv. Ilustrační foto: iStock

Zlato se ocitlo pod tlakem. Od zlata ustupují finanční investoři a zlaté ETF fondy sledované agenturou Bloomberg zaznamenaly v minulém týdnu každý den odliv. Celkem šlo o 12 tun, čímž skončila série 14 týdnů přílivu v řadě.

Podle statistik americké vládní Komise pro termínované obchody s komoditami (CFTC) spekulativní finanční investoři v týdnu do 16. dubna podobně dále snížili své čisté dlouhé pozice. „Konkrétně o 20 procent na 81 000 kontraktů. Tím se dostaly na nejnižší úroveň od začátku února,“ informoval odborný server FX Street.

Pokles žlutého kovu je podle odborníků pravděpodobně částečně způsoben také přetrvávajícím pevným kurzem amerického dolaru a nedávným obnoveným růstem výnosů amerických vládních dluhopisů.

PSALI JSME: Všechno padá – až na dolar

Podle dalšího odborného webu, FX Empire, se zlato se pohybuje směrem k hladině podpory na úrovni 1880 dolarů, zatímco výnosy státních dluhopisů se snaží usadit nad ročními maximy. Výnosy státních dluhopisů v posledních obchodních seancích získaly růstovou dynamiku, což bylo pro trhy se zlatem medvědí.

Kromě toho na ceny zlata působila také zhoršující se covidová situace v zemích, které jsou největšími spotřebiteli zlata na světě, tedy v Indii a Číně. Indie nedávno zaznamenala nejvyšší počet případů za posledních pět týdnů, zatímco Peking prosazuje vůči šíření viru politiku nulové tolerance.

„Podle Fed Fund Futures trh očekává do konce září zvýšení úrokových sazeb celkem o 200 bazických bodů. Středeční zvýšení sazeb o 50 bazických bodů by proto nemělo být překvapením, ani by nemělo cenu zlata dodatečně zatížit, zejména když to předseda Fedu Powell víceméně předem oznámil,“ domnívají se analytici Commerzbank.

PSALI JSME: Dolar vystoupal na pětileté maximum, trh očekává zvýšení sazeb Fedem

(luk)