Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Dolar vystoupal na pětileté maximum, trh očekává zvýšení sazeb Fedem

Očekává se, že americká centrální banka (Fed) na svém zasedání příští týden zvýší úrokové sazby. Euro oslabuje kvůli obavám ohledně hospodářského růstu, které vyvolalo přerušení dodávek ruského plynu do Polska a Bulharska.

dolar

Dolar vystoupal na pětileté maximum. Foto: iStock

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, si kolem 17:20 SELČ připisoval zhruba 0,9 procenta na 103,20 bodu. Dříve během seance vystoupal až na 103,05 bodu, což je nejvyšší hodnota od ledna 2017.

Euro k dolaru ve stejnou dobu oslabovalo o více než jedno procento na 1,0530 USD, nejníže od března 2017. K japonskému jenu si dolar připisoval 0,9 procenta na 128,39 JPY. Jednotná evropská měna vůči jenu klesala o 0,1 procenta na 135,20 JPY.

Trh očekává, že Fed na svém zasedání, které se bude konat na začátku května, zvýší sazby o 0,5 procentního bodu a že obdobně bude postupovat na dalších zasedáních v červnu a červenci.

Ruská plynárenská společnost Gazprom ráno zcela zastavila dodávky plynu do Polska a Bulharska. Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech, jak Moskva požaduje. Cena plynu pro evropský trh se pak výrazně zvýšila. Evropská unie oznámila, že chystá společnou reakci, podle polské i bulharské strany Gazprom porušil uzavřené smlouvy.

(ČTK)