Zlato (oz) / USD
2 332,92
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Commerzbank snížila svou předpověď ceny zlata

Výhled na cenu zlata zůstává pozitivní, ale experti Commerzbank svůj předchozí optimismus o 50 dolarů ztlumili. Na konci roku má dle nich být průměrná cena troyské unce (31,1 gramu) zlata 2 100 amerických dolarů. O něco víc skeptičtější názor na světový vývoj mají v Malajsii, kde kvůli současnému dění ve světě odhadují vyšší cenu zlata než bankéři z Německa.

Výhled na cenu zlata zůstává pozitivní, ale experti Commerzbank svůj předchozí optimismus o 50 dolarů ztlumili. Ilustrační foto: iStock

„Snížili jsme trajektorii naší prognózy zlata o 50 dolarů a uvidíme tak nárůst ceny pouze na přibližně 2 100 dolarů v průběhu letošního roku, což by ji zanechalo těsně pod historickým maximem 2 135 dolarů dosažených na konci minulého roku. To je z velké části způsobeno tím, že americká centrální banka sáhne na své klíčové úrokové sazby v nadcházejícím cyklu mnohem méně, než jsme očekávali.“

Analytici nyní vycházejí z toho, že úrokové sazby v USA klesnou do konce roku ze současných 5,50 procenta na 4,25 procenta. „Dříve jsme počítali s poklesem na 3,50 procenta.

PSALI JSME: Jakou cenu zlata předvídá umělá inteligence

Důvodem revize je náš optimističtější pohled na americkou ekonomiku, která je přes výrazné úrokové sazby odolná. Pokračující silný ekonomický růst znamená, že americká centrální banka bude mít menší prostor pro snižování úrokových sazeb,“ cituje ze zprávy Commerzbank web FXStreet.

S novou prognózou přišla i Malajská zlatá asociace. Její šéf Louis Ng na Malaysia Gold Conference prohlásil, že rostoucí poptávka po zlatě vyžene cenu na 2 200 dolarů za unci. Vysokou poptávku dle něj nezpůsobují jen centrální banky, které si zajišťují své měny, ale kvůli ekonomické nejistotě i maloobchodníci, uvádí mimo jiné malajská tisková agentura Bernama.

PSALI JSME: Nikdo v roce 2024 neočekává pokles ceny zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato