Zlato (oz) / USD
1 921,23
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Co bude dál s cenou zlata

Obrovským překvapením je revidovaný odhad růstu hrubého domácího produktu (HDP) Spojených států za 1. čtvrtletí. Ukázalo se, že ekonomika by měla vzrůst o dvě procenta, oproti odhadu 1,3 procenta.

Investoři nyní chtějí zbohatnout na jiných aktivech. Tím spíš, že mají téměř stoprocentní jistotu, že dolar v červenci opět zdraží. Ilustrační foto: Pixabay.com

Odolnost americké ekonomiky tak nutí trhy přehodnotit kdeco, včetně ceny zlata. Zdá, že její pokles o 65 dolarů za unci nemusí být konečný i přesto, že červen byl z hlediska spekulantů nejhorším měsícem od února.

Investoři nyní chtějí zbohatnout na jiných aktivech. Tím spíš, že mají téměř stoprocentní jistotu, že dolar v červenci opět zdraží. „Po prudkém nárůstu ceny zlata na 2 063 dolarů za unci na začátku května, která se zastavila těsně před svým historickým maximem, se žlutý kov nyní obchoduje blíž k 1 900 dolarům,“ konstatovala renomovaná poradenská společnost v oblasti drahých kovů Metals Focus.

Šance na recesi, která by zvýšila zájem o zlato, jsou teď malé. „Mezi nejnovější ukazatele podporující tento názor patří napjatý americký trh práce a červnová data spotřebitelské důvěry, která dosáhla nejvyšších hodnot od ledna 2022.

Z technického hlediska může zlato klesnout až na 1 730 dolarů za unci, což je asi o deset procent oproti současným úrovním. Roční průměr ceny pro rok 2023 tak bude pravděpodobně kolem 1 890 dolarů za unci,“ dodává Metals Focus.

PSALI JSME: Prognózy se otočily, zdražení zlata prý nebude tak vysoké

Makroekonomickým paradoxem současnosti je, že centrální banky po celém světě obnovily jestřábí rétoriku, aby urychlily boj s inflací. Přesto nedokáží zastavit silný hospodářský růst, který odolává nejagresivnějšímu zvyšování úrokových sazeb za poslední desetiletí. Možnost jejich snižování je proto letos zřejmě mimo hru.

Nejen americká, ale i Evropská centrální banka, Bank of England a Švýcarská národní banka opět navýšily úrokové sazby, což naznačuje, že boj s inflací zůstává prioritou před ekonomickým růstem.

„V posledních dvou týdnech finanční trhy zcela vyloučily snížení sazeb v roce 2023, což přineslo pokles ceny zlata pod 1920 dolarů. Tento trend bude pro zbytek letošního roku zásadní,“ zdůrazňuje Metals Focus.

Důvod pro držení zlata však zůstává stejný, poznamenává zpráva s poukazem na geopolitická rizika a silnou poptávku centrálních bank jako sílu omezující propad ceny zlata. Objevují se však názory, že snižování ceny zlata je zcela záměrné, protože až klesne na pomyslné dno, dojde k jeho obrovským přesunům. Jen tyto konspirační teorie ještě neodhalily odkud kam.

PSALI JSME: Zlato zlevňuje, protože chamtivost ovládla trhy

(rek)

Další z kategorie Zlato