Zlato (oz) / USD
2 329,53
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato zlevňuje, protože chamtivost ovládla trhy

Západní centrální banky to s nelítostným bojem proti inflaci myslí vážně. Minulý týden zvýšily úrokové sazby Bank of England a Norská centrální banka, které zvedly úrokové sazby o 0,5 procenta. Švýcarská centrální banka o čtvrt procentního bodu.

Investoři jsou neuvěřitelně optimističtí či neuvěřitelně nenasytní, což v byznysu může znamenat totéž. Až se začnou bát, na ceně zlata se to opět projeví. Ilustrační foto: iStock

Centrální banky se snaží stlačit inflaci navzdory zjevným bolestem, kterou vyšší sazby způsobují v jejich ekonomikách, od rostoucího tlaku na hypotéky přes nižší útraty spotřebitelů až po pokles stavební činnosti.

K nepřátelům zlata se přidává i pokračující volný pád globální likvidity, přičemž množství peněz v oběhu podle serveru ABC Bullion nyní klesá rychleji, než po splasknutí internetové bubliny v roce 2000, po roce 2008 v době globální finanční krize i koncem roku 2019, těsně před vypuknutím covidové pandemie.

To platí i o Česku, kde bylo před rokem v oběhu 705 miliard korun, poslední údaj České národní banky hovoří o 655 miliardách.

PSALI JSME: Bude zlato levnější jen o prázdninách?

Přes všechny tyto jevy se makléři věnují akciím očarováni jejich aktuálním meziročním výnosem 17 procent, s čímž růst zlata o sedm procent nemůže soupeřit. Na riziková aktiva, za něž se dají akcie považovat, prudce roste chuť a poptávka po zlatě spolu s jeho cenou tak přirozeně klesá.

„Zdá se, že právě teď jsme v takové chvíli, protože údaje o sentimentu naznačují, že investoři jsou teď neuvěřitelně optimističtí. Nyní se blíží k úrovním, jaké byly podle výzkumného centra Longview Economics naposledy k vidění na konci roku 2021, těsně předtím, než index S&P 500 zaznamenal propad cen akcií o víc než 30 procent v reálných hodnotách,“ upozorňuje australský web.

Tato býčí nálada je těžko slučitelná s ekonomickým pozadím, které reálně vidíme. Zpomalení růstu, rostoucí finanční napětí, lepkavá inflace, nic z toho nedokáže investory přibrzdit. Jsou neuvěřitelně optimističtí či neuvěřitelně nenasytní, což v byznysu může znamenat totéž. Až se začnou bát, na ceně zlata se to opět projeví.

PSALI JSME: Odložená ofenziva zlata?

(rek)

Další z kategorie Zlato