Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Prognózy se otočily, zdražení zlata prý nebude tak vysoké

Ani drahý dolar nedokáže přibrzdit americkou ekonomiku. Finanční analytici proto začali hromadně otáčet a mění své předpovědi vývoje ceny zlata. Většinou se shodují na tom, že nynější cena zlata ještě několik měsíců vydrží, ale až dojde ke snižování úrokových sazeb, cena zlata nevyskočí tak vysoko jak dosud předvídali. Kolem 2 000 dolarů za unci to však bude i tak.

Experti nizozemské banky ABN-AMRO zlepšili výhled na americký dolar. Ilustrační foto: iStock

Nejdříve stručná rekapitulace. První čtyři měsíce roku zlato zdražovalo, až jeho cena stoupla o 13 procent. Pak ale růst ceny ztratil dynamiku, zřejmě proto, že investorům se už zdálo zlato příliš drahé, když se dotýkalo historických rekordů. Navíc se stále neobjevují příznaky prorokované recese amerického hospodářství, ani předpokládané zastavení růstu úrokových sazeb centrální banky USA (Fed).

„Minulý týden jsme změnili pohled na Fed a na americký dolar. Nyní očekáváme, že recese začne až ve 4. čtvrtletí a snížení sazeb přijde v 1. čtvrtletí 2024. Proto jsme zlepšili náš výhled na americký dolar. Fed totiž letos úrokové sazby nesníží a jejich pokles bude určitě pomalý i po celý rok 2024. To je pozitivní pro dolar,“ uvedla expertka nizozemské banky ABN-AMRO Georgette Boeleová.

PSALI JSME: Bude zlato levnější jen o prázdninách?

To hlavní, co podle jejího názoru omezí budoucí růst ceny zlata, je především očekávání dalšího růstu úrokových sazeb v letošním roce a z toho plynoucí pozitivní výhled pro americký dolar. Z hlediska zisku pak nemusí být příliš dlouho uložené peníze do zlata atraktivní. „Takže jsme snížili naši předpověď ceny zlata na rok 2024 na 2 000 z dřívějších 2 200 dolarů.“

Experti Commerzbank i FXStreet si také myslí, že začátek uvolňování měnové politiky Fedu je ještě za obzorem. A to se v ceně zlata odráží již dnes. Navíc je tu nejistota, zda spekulanti své dlouhodobější pozice ve zlatě zlikvidují, nebo zda si levně předkoupené zlato ještě ponechají. Nabízí se spíš druhá varianta, protože jejich celkové investice do zlata nejsou extrémní, ale i tak cenu zlata nejvíc ovlivňují.

PSALI JSME: Odložená ofenziva zlata?

(rek)

Další z kategorie Zlato