
Celkem tak naše centrální banka navýšila své devizové rezervy ve zlatě na 35,6 tuny. Hodnota jejího zlata dosáhla 2,5 miliardy amerických dolarů. Letošní i loňský březnový nákup zlata byl ze všech měsíců roku druhý nejnižší, méně zlata si ČNB pořídila loni v prosinci (870 kg), nejvíc o měsíc dřív v listopadu, kdy to bylo 2,86 tuny.
Od začátku posilování zlatých rezerv si za 13 měsíců centrální banka pořídila již 23,7 tuny zlata. Ve světovém žebříčku se v březnu posunula o jedno místo před Peru na 58. pozici. Z celkových devizových rezerv centrální banky ve výši 148 miliard dolarů tvoří zlato 1,7 procenta.
„Když jsem přišel do ČNB, měli jsme osm tun zlata, nejméně v historii. Diskutovali jsme o tom na radě a dohodli se, že během příštích pěti let nakoupíme 100 tun zlata,“ uvedl guvernér Michl v rozhovoru pro Blesk.cz počátkem března.
PSALI JSME: Česká národní banka už má 34 tun zlata
„Čili až budu končit jako guvernér, budu chtít příštímu guvernérovi odkázat nízkou inflaci a 100 tun zlata, což je nejvíc v historii centrální banky. Toho zlata bude pět procent rezerv, takže 100 tun zní enormně, ale kdo zná finance, tak těch pět procent není zas tak moc. A zlato proto, abychom diverzifikovali, abychom neměli všechno jenom v dolarech a eurech.“
V eurech má dnes centrální banka 50 procent rezerv, v dolarech 30 procent, míň než ve zlatě pak v japonských jenech a švédských korunách. Zatímco v rezervních měnách má meziroční průměrný výnos 3,48 procenta, ve zlatě to v tomto týdnu stouplo na 18,63 procenta.
Připomeňme si, že Aleš Michl, ještě jako člen bankovní rady České národní banky, v lednu roku 2022 v rámci Investičního fóra uvedl, že „centrální banka by měla nakoupit do svých devizových rezerv 200 tun zlata“.
PSALI JSME: ČNB by měla nakoupit 200 tun zlata, říká člen bankovní rady Michl
Rudolf Marek