Zlato (oz) / USD
2 337,96
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Česká národní banka už má 34 tun zlata

V únoru, stejně jako letos v lednu, přikoupila Česká národní banka (ČNB) do svých devizových rezerv 1,68 tuny zlata a navýšila tak váhu národního zlatého pokladu na 34 tuny. Přeskočila tak Slovensko a Ekvádor a dostala se na 60. místo světového žebříčku. Podle únorových cen je hodnota zlata v držení naší centrální banky zhruba 2,2 miliardy dolarů.

Guvernér Michl loni oznámil, že by rád zvýšil české zlaté rezervy přibližně desetinásobně na více než 100 tun. Ještě coby člen bankovní rady ale v roce 2022 navrhoval dvojnásobek, tedy 200 tun. Ilustrační foto: ČNB

Před dvěma lety si občané České republiky kupovali víc zlata než ČNB, ale s příchodem nového guvernéra Aleše Michla se to radikálně změnilo. V současné době tuzemská národní banka kupuje víc zlata za měsíc, než si obyvatelstvo Česka pořídí za celý rok. A to už dvanáct měsíců v řadě.

Guvernér Michl loni oznámil, že by rád zvýšil české zlaté rezervy přibližně desetinásobně na více než 100 tun. Ještě coby člen bankovní rady ale v roce 2022 navrhoval dvojnásobek. „Pokud máme nekonečný investiční horizont, je velmi důležité, abychom měli aktiva, která se nepohybují stejným směrem.

PSALI JSME: ČNB by měla nakoupit 200 tun zlata, říká člen bankovní rady Michl

K diverzifikaci portfolia nestačí podíl 0,25 procenta ve zlatě, potřebujeme alespoň deset nebo 15 procent rezerv ČNB, aby diverzifikace měla smysl. ČNB by tedy měla postupně nakupovat další zlato,“ řekl guvernér.

Zatím podíl zlata na devizových rezervách ČNB nedosahuje ani dvou procent. Redakce webu britského obchodu se zlatem IBIS InGold, který působí i u nás, k tomu dodala, že je těžké říci, kdy a za jakou cenu bude cíl ČNB splněn. O jeho smyslu však nemá pochybnost, když připomíná, že na rozdíl od většiny papírových měn zlato nikdy nezkrachovalo.

PSALI JSME: Česká národní banka v nákupech zlata pokračovala i v lednu

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato