Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
ČNB letos přidala do rezerv 970 kilogramů zlata

Česká národní banka (ČNB) měla k 1. říjnu v devizových rezervách 11,54 tuny zlata, což je nejvíc od roku 2013. V minulém roce učinila čtyři větší nákupy, celkem 1,56 tuny zlata. Letos v únoru podle dat ČNB držela centrální banka ve svém sejfu 10,58 tuny zlata, v březnu přibylo 350 kilogramů na celkových 10,92 tuny zlata.

Česká národní banka měla k 1. říjnu v devizových rezervách 11,54 tuny zlata, což je nejvíc od roku 2013. Ilustrační foto: ČNB

Další nákup proběhl v červnu, a šlo o 460 kilogramů zlata, a zatím poslední pak v září, kdy centrální banka nakoupila 510 kilogramů zlata, tedy nejvíc v letošním roce.

Poslední aktualizace skladby devizových rezerv ukázala na zvýšení rezerv v podobě zlata o 970 kilogramů. Tedy stále ještě o míň, než v loňském roce, kdy ČNB nepovažovala zlato za optimální nástroj pro držení devizových rezerv.

PSALI JSME: ČNB loni navýšila zlaté rezervy o víc než tunu

I když centrální banka také 360 kilogramů zlata letos prodala, pravděpodobně České mincovně, přesto zůstává křivka grafu dosvědčující bobtnání zlatého pokladu od června 2020 vzestupná.

K 1. červnu onoho roku bylo ve správě centrální banky jen 7,84 tuny zlata. Pak se cosi jakoby změnilo a ještě v červnu centrální banka nakoupila naráz 1,2 tuny zlata. A s menšími výkyvy své rezervy dál velmi mírně posiluje.

PSALI JSME: ČNB chce nakoupit zhruba 100 tun zlata

Rudolf Marek