Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
ČNB chce nakoupit zhruba 100 tun zlata

Česká národní banka (ČNB) by ráda rozšířila dvé zlaté rezervy přibližně desetinásobně, na více než 100 tun. Má se tak stát během několika let. Nový guvernér tuzemské centrální banky Aleš Michl to uvedl v sobotním rozhovoru pro deník Právo.

Zlato v devizových rezervách ČNB by se podle jejího nového guvernéra Aleše Michla mělo rozšířit zhruba desetinásobně, na více než 100 tun. Ilustrační foto: ČNB

Do zlata zamýšlí takto rozsáhle investovat, neboť vývoj ceny drahého kovu má podle něj nulovou vazbu na vývoj cen akcií. Také podíl akcií v devizových rezervách chce nový guvernér navýšit.

Ke konci letošního června disponovala ČNB zlatem v objemu 360 tisíc troyských uncí. To odpovídá zhruba 11,2 tuny. Pokud by tedy centrální banka, jak zamýšlí guvernér, navýšila své zlaté rezervy zhruba desetinásobně, mohou činit 110 až 120 tun. Centrální banka by tak vlastnila o více než 100 tun kovu více, než nyní. Česko by tak disponovalo suverénně největším objemem zlata v celé historii.

PSALI JSME: ČNB by měla nakoupit 200 tun zlata, říká člen bankovní rady Michl

Na sklonku éry socialismu, v srpnu 1989, disponovala tehdejší Státní banka československá celkem 119 tunami zlata. Po rozpadu Československa disponovala Česká republika až zhruba 65 tunami kovu. Mezi lety 1997 a 1999 se však ČNB podstatné části zlata zbavila. Z 65 tun kovu jí tak v rezervách zbylo necelých 14 tun.

PSALI JSME: S českým zlatým pokladem to jde rok od roku z kopce. Podle Zlatého indexu je Česko na devítině stavu od vzniku republiky

Od té doby objem zlatých rezerv ČNB dále klesal, až do května 2020, kdy se snížil na necelých osm tun. Od té doby ovšem ČNB zlato postupně dokupuje, v rozsahu zatím celkově nižších jednotek tun. Pokud by ČNB rozšířila „český zlatý poklad“ o zhruba 100 tun, půjde tedy o přelomový krok. Navíc poměrně smělý.

Ne všechny centrální banky ekonomicky vyspělých zemí zlato v rezervách mají. Například Norsko nebo Kanada žádné zlato nemají. Třeba Norsko dává jednoznačnou přednost akciím. České devizové rezervy jsou v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) stále jedny z největších na světě, takže diverzifikace jejich podstatnější části do zlata může dávat smysl.

PSALI JSME: Proč Chorvatsko a Norsko, jako jediné v Evropě, nemají žádné zlato

Lukáš Kovanda

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)